obrazek

[Relacja] MIEJSKO-GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SIEWIERZU, FILIA W ŻELISŁAWICACH

Co działo się w filii bibliotecznej w Żelisławicach?

obrazekPoczątek roku to dobra okazja, by podsumować swoją działalność. Filia biblioteczna w Żelisławicach przez cały rok tętni gwarem młodych czytelników. Zaczęło się od ferii zimowych pt. „Ciekawe dlaczego”. Celem zajęć było zagospodarowanie wolnego czasu naszym młodym czytelnikom, zachęcenie ich do czytania oraz zorganizowanie dobrej zabawy. Chcieliśmy, żeby dzieciaki zainteresowały się słowem pisanym, a poprzez to otaczającym ich światem, aby poprzez zabawę rozwijały wyobraźnię, umiejętność współdziałania w grupie oraz sprawności manualne. Podczas ferii w Żelisławicach młodzi czytelnicy mieli możliwość udziału w spotkaniu pt. ”W trosce o dziką zwierzynę”. Zostało ono poprowadzone przez panie z Nadleśnictwa Siewierz, które opowiadały o życiu leśnych zwierząt i radziły jak powinno się im pomagać w zimie.

zajęcia

W programie biblioferii było również głośne czytanie, warsztaty plastyczne, literackie, gry i zabawy ruchowe.

Kolejnym wydarzeniem mającym już swoją tradycję były bibliowakacje. Najmłodsi bawiąc i ucząc przekonali się, że zajęcia wakacyjne w bibliotece mogą być bardzo interesujące. Tematem przewodnim zajęć było: Zachowaj Trzeźwy Umysł – Grajmy w jednej drużynie. Celem przedsięwzięcia była promocja zdrowego i bezpiecznego stylu życia, z dala od używek oraz integracja i upowszechnianie szeroko pojętej profilaktyki. Zaproszeni goście zwrócili uwagę, że narkotyki, papierosy, dopalacze są nie dla tych, którzy chcą uprawiać sport, chcą być zdrowi. Omówione zostały zasady bezpiecznego zachowania nad wodą. Przypomniano także o bezpieczeństwie na drodze oraz ostrzegano przed nałogami.

wóz strażacki

Dzieciom i młodzieży została przekazana wiedza dotycząca zagrożeń związanych ze spożywaniem substancji psychoaktywnych, jak papierosy, alkohol, narkotyki, dopalacze. Uczestnicy mogli miło spędzać czas, a przy okazji uczyć się asertywności, rozwijać swoje zainteresowania i pasje. Brali udział w różnych zajęciach i pogadankach profilaktycznych mających na celu uświadomienie, że spędzanie czasu wolnego w ciekawy sposób może być najlepszą alternatywą dla zachowań ryzykownych.

Przypadająca w tym czasie 70 rocznica wydania ”Pippi Pończoszanki” stała się doskonałą okazją do przypomnienia sobie o tej niezwykle barwnej postaci. Dzieci wykorzystując surowce wtórne stworzyły postać Pippi, która na stałe zadomowiła się w bibliotece wśród księgozbioru i którą można zobaczyć w siedzibie filii. Rekreacyjne i zdrowe wakacyjne środy były wypełnione grami i zabawami ruchowymi.

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Siewierzu wraz z filiami w Brudzowicach, Wojkowicach Kościelnych i Żelisławicach wzięła również udział w projekcie „Czytam sobie w bibliotece”. Celem tego projektu była promocja czytelnictwa wśród najmłodszych czytelników. Biblioteka otrzymała komplet książek z serii „Czytam sobie” oraz scenariusze do zajęć i materiały promocyjne. Na podstawie tych materiałów przeprowadzone zostały warsztaty, na których dzieci w kreatywny sposób zinterpretowały literaturę.

Lekcje jakie odbyły się w ramach warsztatów w Żelisławicach to:

„Maja na tropie jaja” – dzieci wykazywały się swoją pomysłowością i zaangażowaniem w pakowaniu walizki, poznały środki jakimi poruszają się ludzie na świecie rozwiązywały wiele zagadek związanych z książką. Dzieci były bardzo kreatywne i zaangażowane oraz „Syrop maga Abrakabry” podczas tych warsztatów dzieci bawiły się w magów, wypowiadały i układały zaklęcia. Podpisywały rysunki dotyczące fragmentów książki. Wysłuchały muzyki arabskiej. Warsztaty odbywały się w dwóch grupach wiekowych II i III klasy szkoły podstawowej. Dzieci zdobyły i rozwinęły nowe umiejętności, a przede wszystkim zaczęły kojarzyć czytanie z przyjemnością. Przy okazji obchodów Dnia Pluszowego Misia odbyło się kilka spotkań z przedszkolakami.

Lekcje miały na celu pokazanie dzieciom kim tak naprawdę jest pluszowy miś. Maluchy wysłuchały historii powstania znanej wszystkim maskotki. Na spotkaniu zaprezentowano najbardziej znane sylwetki misiów m.in.: Uszatka, Puchatka, Coralgola, Paddingtona, Gumisiów, Troskliwych Misiów jak i wielu innych. Po prezentacji misiów każde z dzieci miało możliwość opowiedzenia o swoim pluszaku. Przedszkolaki chętnie opowiadały jak ich misie mają na imię i jak się u nich znalazły. Potem rozmawialiśmy na temat tego co z misiami można robić. Dzieci zgodnie stwierdziły, że misie to ich najlepsi przyjaciele. Dzieci posłuchały książki Czesława Janczarskiego pod tytułem „Przygody i wędrówki Misia Uszatka”. Maluchom bardzo podobały się przygody misia. Następnie wysłuchały informacji o życiu i zwyczajach prawdziwych niedźwiedzi. Odpowiadały na zadane pytania. Układały z puzzli obrazki misiów. Dzieci dostały również obrazki z postaciami misiów, które przepięknie pomalowały. Obrazki te są wywieszone w bibliotece. Na zakończenie kosztowaliśmy przysmaku misiów czyli miodu. Wszystkim spotkaniom towarzyszyły wystawki okolicznościowe i związane z tematem lekcji.

Chętnych dzieci do udziału w zajęciach nie brakowało. Cieszymy się, że młodzi ludzie mogli zapisać w swej pamięci bibliotekę jako miejsce ciekawe i atrakcyjne, w którym można zdobywać wiedzę i fajnie spędzać czas.

zajęcia

Nadesłała: Madejska Justyna, filia biblioteczna w Żelisławicach Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Siewierzu