ZAJĘCIA

[Relacja] MIEJSKO-GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SIEWIERZU

„Papier ręcznie czerpany – spotkania z historią” w siewierskiej bibliotece

ZAJĘCIAPrawie 200 czytelników w różnym wieku miało okazję wziąć udział w niecodziennych spotkaniach w bibliotece. 11 marca przedstawiciele gliwickiej Czerpalni Papieru „Kalander” przeprowadzili 5 warsztatów edukacyjnych poświęconych procesowi powstawania papieru. Spotkania utrzymane były w duchu dawnej epoki.

Zajęcia miały formę aktywną. Każdy uczestnik pod okiem mistrza samodzielnie czerpał papier z dębowej kadzi, poznawał tajniki barwienia papieru techniką japońską, pisał gęsim piórem na papierze i własnoręcznie odciskał pieczęć lakową. Zanim jednak uczestnicy przystąpili do warsztatów sporo dowiedzieli się o historii wynalezienia, wytwarzania i znaczenia papieru. Zajęcia miały na celu przybliżenie historii papiernictwa w powiązaniu ze świetną zabawą oraz uświadomienie uczestnikom jak ważną rolę odgrywał i wciąż odgrywa papier.

zajęcia

W warsztatach, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, uczestniczyły dzieci z Zespołu Szkół w Siewierzu, Szkoły Podstawowej nr 2 w Siewierzu, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żelisławicach, podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu „Bądź z nami” w Będzinie wraz z dwiema grupami Filii w Gołuchowicach. Mamy nadzieję, że te wyjątkowe spotkania, które doskonale połączyły historię, technikę i plastykę sprawiły uczestnikom wiele radości i na długo pozostaną w ich pamięci.

spotkanie

Nadesłała: M. Szlachta, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Siewierzu