ślady

[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W GLIWICACH

Ślady na śniegu

SPOTKANIEW piątek 8 kwietnia 2016 r. w Bibliotece Centralnej MBP w Gliwicach ujawniono ślady zdarzenia. Na miejsce przybył zespół techniki kryminalistycznej Komendy Miejskiej w Gliwicach w składzie: Dariusz Sikora, Zbigniew Krusiec i Grzegorz Siwczyk. Zdarzenie obserwowali też licznie zgromadzeni świadkowie. Ujawniono cechy charakterystyczne skandynawskich kryminałów oraz techniki wykrywania zbrodni w literaturze i… w życiu.

W kolejnym miesiącu całorocznego projektu pt. „Literacki przewodnik po świecie” biblioteka zaprosiła miłośników twórczości skandynawskich pisarzy na spotkanie poświęcone literackim opisom miejsc zbrodni. Fragmenty książek zostały zestawione z rzeczywistością dzięki wiedzy i ciekawym opowieściom techników kryminalistycznych. Podczas spotkania nie brakowało mocnych wrażeń, atrakcją wieczoru było zaprezentowanie najnowszego nabytku gliwickiej policji w postaci ambulansu kryminalistycznego.

samochódTechnicy zebrali ślady traseologiczne, używając odpowiednich proszków ujawnili odcisk dłoni jednego z uczestników spotkania, zaprezentowali kombinezony, w których wykonują swoją pracę. Pouczyli też zebranych, że zainscenizowane w bibliotece miejsca zbrodni powinno fachowo być nazywane miejscem zdarzenia.

śladyNa wieczorne spotkanie z kryminałami w tle przyszło prawie 60 osób. Wiele z nich miało ciekawe pytania do prowadzących, którzy – gdy tylko mogli i dobro śledztwa na to pozwalało – odpowiadali wyczerpująco. Bibliotekarze przygotowali też fragmenty skandynawskich kryminałów. Zostały one odczytane przez uczestników spotkania. Okazało się, że twórczość Stiega Larssona, Camilli Läckberg, Henninga Mankella, Håkana Nessera czy Jo Nesbø, ma bardzo wielu fanów, znających dobrze pracę szwedzkiej i norweskiej policji (albo przynajmniej ich literacką wersję). Atmosfera zbrodni na szczęście nie udzieliła się nikomu i wszyscy bezpiecznie wrócili do domów.

„Literacki przewodnik po świecie” to dwanaście miesięcy, z których każdy poświęcony jest literaturze innego kraju bądź kontynentu. W styczniu gliwiczanie poznawali literaturę francuską, m.in. podczas klimatycznego spotkania „Noc w Paryżu”. Luty był miesiącem angielskim, marzec – afrykańskim. Na przekór wiosennej aurze w kwietniu biblioteka postanowiła zaprosić czytelników do wzięcia udziału w spotkaniach poświęconych literaturze skandynawskiej. „Ślady na śniegu” były pierwszym wydarzeniem tego miesiąca tematycznego. Kolejnym – 22 kwietnia – będzie spotkanie z Mariuszem Czubajem, znakomitym autorem kryminałów (godz. 18.00, pl. Inwalidów Wojennych 3). Mniej mrocznie będzie na warsztatach „Konik z Dalarna”, na które biblioteka zaprasza całe rodziny już 25 kwietnia (godz. 17.00, Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17; obowiązują wcześniejsze zapisy, nr tel. 32 231 54 05).

biblioteka

A oto krótka relacja fotograficzna ze spotkania podczas którego, w duchu skandynawskich kryminałów, mogliśmy z bliska przyjrzeć się pracy gliwickich policjantów:

śladyeksponatypraca policjantówsladyNadesłała: Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach