WYSTĘP

[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W PIEKARACH ŚLĄSKICH

Byliście wspaniali!

WYSTĘPW ostatni piątek – 8 kwietnia 2016 roku, odbył się IX Konkurs Recytatorski „Zobacz, jaki Jestem Zdolny”. Tegoroczna edycja poświęcona była twórczości Aleksandra Fredry oraz Ignacego Krasickiego i przebiegała pod tytułem Śmiechotki Pana Krasickiego i Fredry. Konkurs odbywał się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Piekary Śląskie, Pani Sławy Umińskiej Duraj oraz pod patronatem medialnym Radia Piekary. List do uczestników, opiekunów i organizatorów skierował Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa.

W Konkursie wzięło udział 52 recytatorów z 8 szkół specjalnych i szkół z oddziałami integracyjnymi z regionu Śląska. Gościem Konkursu był m.in. naczelnik wydziału edukacji Pan Marek Kapica. Tegoroczny Konkurs po raz kolejny dopuszczał recytację lub interpretację przygotowanego wiersza przy użyciu komunikacji alternatywnej. Alternatywne i wspomagające sposoby komunikacji to grupa różnorodnych metod mających na celu umożliwienie porozumiewania się osobom, które nie posiadają umiejętności mowy, bądź posiadają ją w stopniu uniemożliwiającym satysfakcjonującą komunikację.

występOprawę artystyczną przygotowała sekcja dziecięca zespołu pieśni i tańca „Mały Śląsk” pod kierunkiem Jakuba Zorzyckiego. Dzieci wystąpiły z regionalnym repertuarem, w pięknych strojach. Zaprezentowały tańce śląskie oraz znane i lubiane piosenki.

Nagrody, Puchar, upominki i poczęstunek dla wszystkich uczestników Konkursu ufundowała Piekarska Biblioteka, sklep Inter Marche w Galerii Marcredo w Piekarach Śląskich przy ulicy Karola Miarki oraz Śląski Urząd Marszałkowski. Dziękujemy wszystkim recytatorom, młodym artystom oraz nauczycielom i opiekunom, za trud i serce włożone w przygotowanie występu, za piękne stroje, za wzruszenia, uśmiech i cudowne chwile, które wspólnie przeżyliśmy. Do zobaczenia za rok, na X jubileuszowym Konkursie!

Laureaci Konkursu 2016

I MIEJSCE

Łukasz Szymocha – MSP nr 14 z oddziałami integracyjnymi w Zabrzu

II MIEJSCE

Bartłomiej Niewiarowski – MSP nr 9 z oddziałami integracyjnymi w Piekarach Śląskich

III MIEJSCE EX AEQUO

Jadwiga Purgoł – Szkoła Specjalna nr 40 w Bytomiu

Sebastian Mol – ZSS im. Marii Grzegorzewskiej w Piekarach Śląskich

WYRÓŻNIENIA

Filip Ficek – Zespól Szkół Integracyjnych w Siemianowicach Śl.

Weronika Łysień – Zespół Szkół Specjalnych w Rudzie Śl.

Karolina Sroczkowska – Zespół Szkół Specjalnych w Radzionkowie

Adam Dudzik – MSP nr 14 z oddziałami integracyjnymi w Zabrzu

NAGRODA PUBLICZNOŚCI

Mateusz Surowiec – ZSS im. Marii Grzegorzewskiej w Piekarach Śląskich

PUCHAR ufundowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Piekarach Śląskich zdobyła MSP nr 14 z oddziałami integracyjnymi w Zabrzu.

występPrzewodnicząca Jury podsumowując występy doceniła zaangażowanie i ogromny wysiłek wszystkich uczestników i ich opiekunów. Zwróciła uwagę na bezbłędne przyswojenie tekstów przez wszystkich recytatorów oraz podziękowała za przygotowanie pięknych strojów i rekwizytów do recytacji.

Nadesłała: Małgorzata Kocek, Biblioteka Centralna, MBP Piekary Śląskie