SPOTKANIE

[Relacja] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RACIBORZU

Rekordowy „Racibórz prozą zaczarowany” – rozstrzygniecie konkursu i koncert zespołu DREAM

SPOTKANIETegoroczna edycja konkursu „Racibórz prozą zaczarowany” ogłoszonego przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną oraz Urząd Miasta w Raciborzu okazała się rekordowa pod względem zgłoszonych prac! 10 listopada w bibliotece przy Kasprowicza12 ogłoszono wyniki a dla laureatów, uczestników i gości zagrał raciborski zespół DREAM.

Na konkurs wpłynęło 39 prac, z czego 4 prace zdyskwalifikowano z uwagi na niespełnienie kryteriów zawartych w Regulaminie. Najstarszy autor pracy nadesłanej na konkurs miał 64 lata, najmłodszy 13.  W konkursie jednak nie liczyły się wiek ani doświadczenie, a jedynie lekkie pióro oraz pomysł na oryginalną fabułę, tym razem zawierającą intrygę kryminalną lub sensacyjną zlokalizowaną oczywiście w Raciborzu.

Cel konkursu, którym jest promocja Raciborza poprzez literackie przedstawienie miasta, udało się osiągnąć na niespotykaną dotąd skalę! Prace na konkurs wpłynęły z całej Polski: Andrychowa, Bibianny, Bielska-Białej, Borucina, Chorzowa, Częstochowy, Czyżowic, Gliwic, Gorzyc, Katowic, Myślenic, Nowej Wsi Lęborskiej, Olsztyna, Poznania, Prabutów, Rybnika, Rzuchowa, Szubina, Świątników Górnych, Tarnowskich Gór, Tarnowa, Torunia, Warszawy, Wrocławia i Zabrza. Najwięcej, bo aż 10 prac, wpłynęło z Raciborza.

Jury w składzie: Małgorzata Szczygielska-dyrektor MiPBP w Raciborzu oraz członkowie Kapituły Konkursu- dr Janusz Nowak i Kamila Besz po przeczytaniu i ocenieniu wszystkich zakwalifikowanych do konkursu prac, postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

I miejsce – nagroda pieniężna o wartości 1000 złotych – Arkadiusz Wszędybył „Mordercza ambicja”

II miejsce – nagroda pieniężna o wartości 600 złotych – Łukasz Lachowski „Oto Ela”

III miejsce – nagroda pieniężna o wartości 400 złotych – Jolanta Reisch-Klose „Pod okiem Kincla Cię nie zabiją…”

Wyróżnienia książkowe otrzymali: Beata Brokowska-Ostrowska- „Zegarek architekta”, Wojciech Wegner- „Przejście”, Tomasz Wandzel- „Dziewczyna o zielonych oczach”, Lech Baczyński- „Ostatnia Akcja” oraz Małgorzata Micherda- „Zbrodnia ze świętym w tle”.

spotkanie

Nagrody wręczył Prezydent Mirosław Lenk, który wraz z dyrektor Małgorzatą Szczygielską już zaprosili wszystkich do udziału w kolejnej edycji, tym razem wpisującej się w obchody 800-lecia miasta. Ogłoszeniu wyników towarzyszył komentarz dra Janusza Nowaka a zainteresowani będą mogli przeczytać prace wszystkich nagrodzonych osób na stronie internetowej biblioteki: www.biblrac.pl.

W ramach finału odbył się koncert raciborskiego zespołu DREAM – trzykrotnego zdobywcy pierwszej nagrody na ogólnopolskim festiwalu bluesowym w Wojkowicach, twórców płyt: Sex Wino And Rock N’ Roll, Tam gdzie nie ma już nic, Dream świątecznie, Adrenalina, Tylko Muzyka czy Dream Akustycznie. Zespół w składzie: Grzegorz Hadrian-wokal i gitara, Krzysztof Zieliński-gitara basowa, Tomasz Brzozowski-perkusja, zaprezentował w bibliotece autorski materiał z pierwszych płyt a także zupełnie nowe utwory, nawiązujące do klasycznego rocka z elementami bluesa i reggae.

Nadesłała: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu