Czochrałem Antarktycznego słonia – spotkanie z Mikołajem Golachowskim w bibliotece
Ile pingwinów może zjeść niedźwiedź polarny i jak rozróżnić panią pingwin od pana pingwina? Raciborska biblioteka zaprosiła swoich czytelników na wyprawę do miejsca, gdzie ludzie mają status gościa a zwierzęta zawsze pierwszeństwo – Raju na Ziemi, czyli Antarktyki oczami biologa i podróżnika Mikołaja Golachowskiego! – Wobec majestatu lodowych gór Antarktyki, ufności jej dzikich mieszkańców i czystości jej dziewiczych śniegów, nie możemy nie czuć się jak wyjątkowo uprzywilejowani goście. Zapraszam na wizytę do prawdziwego Raju na Ziemi- zaczął spotkanie Mikołaj Golachowski. Biolog i podróżnik, skoncentrowany na polarnych krańcach Ziemi, opowiedział między innymi o kulisach zimowania na Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego i swojej roli przewodnika turystycznego regularnie odwiedzającego Antarktykę Zachodnią i subantarktyczne wyspy. Jednak głównymi bohaterami prezentacji były zwierzęta – lubiące pieszczoty słonie morskie, wydające odgłosy rodem z filmów s-fi foki, krabojady żywiące się… krylami i pingwiny, które jednak czasem „latają”.
Autor książek dla dzieci: „Pupy, ogonki i kuperki, czyli wszystko o zwierzątkach od pupy strony” i „Gęby, dzioby i nochale” oraz książki dla dorosłych „Czochrałem Antarktycznego słonia” gościł w Raciborzu dwa dni – wczoraj zaprosił na wykład dorosłych, dziś spotkał się z uczniami raciborskich szkół podstawowych.
– Jednym z najczęściej powielanych w kulturze masowej, błędnych stereotypów, jest zestawienie pingwinów z niedźwiedziami polarnymi, choć w rzeczywistości zwierzęta te żyją na przeciwległych końcach świata – upomniał na początku Golachowski. Dzięki ciekawej prezentacji, uczniowie poznali zarówno same niedźwiedzie, jak i różnorodne zwierzęta zamieszkujące Antarktykę, ucząc się o różnicach między polarnymi rejonami Ziemi. Oprócz zdjęć, dzieci miały także okazję zapoznać się z licznymi, często bardzo dziwnie brzmiącymi odgłosami zwierząt.
Książki Mikołaja Golachowskiego można wypożyczyć w raciborskiej bibliotece. Polecamy!
Nadesłała: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu