pasowanie

[Relacja] MIEJSKO-GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SIEWIERZU

Rycerskie „Pasowanie na Czytelnika” w bibliotece

pasowanieTradycją siewierskiej biblioteki jest coroczne Pasowanie na Czytelnika najmłodszych użytkowników biblioteki. Uroczystość, wzorowana na zwyczaju Pasowania na Rycerza, w tym roku miała szczególny charakter. Gościem „Pasowania” był bowiem Prezes Chorągwi Rycerskiej Księstwa Siewierskiego Pan Marek Kuśmierski.

Tegoroczna uroczystość wpisała się w obchody 740 rocznicy nadania Siewierzowi praw miejskich. Nasz Gość niezwykle interesująco opowiadał o działalności Chorągwi, o tradycjach polskiego rycerstwa oraz o regułach kodeksu rycerskiego. Pan Kuśmierski prezentował poszczególne elementy rycerskiego stroju, omawiał ich przeznaczenie, z wielką pasją mówił o rekonstrukcjach historycznych i tradycjach rycerskich Księstwa Siewierskiego.

Młodzi czytelnicy mieli niepowtarzalną okazję zdobyć wiedzę historyczną o średniowiecznej Polsce i Europie, mogli przenieść się w odległy świat i poczuć klimat średniowiecza. Dzieci z wielką uwagą wysłuchały prelekcji, obejrzały towarzyszącą spotkaniu wystawę, chętnie i odważnie zadawały pytania dotyczące zwyczajów rycerskich, prowadzenia walk oraz dawnej broni. Prowadzący spotkanie zaprezentowali również książeczki, z których można wiele dowiedzieć się o historii Polski, budowlach, strojach i tradycjach rycerskich, zwrócili uwagę na wiedzę i mądrość płynącą z literatury, a także gorąco zachęcali do czytania i  poszanowania książek.

gość

Następnie Pan Marek Kuśmierski symbolicznie pasował na czytelników uczniów z klasy I a i I b SP w Siewierzu oraz z klasy I SP nr 2 w Siewierzu. Na pamiątkę uroczystości, która mamy nadzieję na długo pozostanie w pamięci uczestników, prowadzący spotkanie wręczyli młodym czytelnikom interesujące książeczki, dyplomy i słodkie co nieco. Potem uczniowie ochoczo skierowali swe kroki do oddziału dla dzieci, aby wypożyczyć wybrane przez siebie książki. Zarówno dzieci wraz z opiekunami jak i nasz Gość wpisali się również do kroniki MGBP w Siewierzu.

wystawa

Pasowanie na Czytelnika jest niezwykle ważnym wydarzeniem w życiu biblioteki, promuje ideę czytania, książki, ich zalety i wartości. Serdecznie gratulujemy naszym młodym czytelnikom i życzymy wspaniałych przygód w świecie książki!

Nadesłała: M. Szlachta, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Siewierzu