zajęcia

[Relacja] MIEJSKO-GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SIEWIERZU

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU W FILIACH BIBLIOTECZNYCH SIEWIERSKIEJ KSIĄŻNICY

zajęciaDzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajamianie rodziców, nauczycieli z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłaśnianie tematyki dotyczącej bezpieczeństwa online. W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą  Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa  oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.

Dzień Bezpiecznego Internetu w 2017 roku obchodzony jest pod hasłem „Razem zmieniamy Internet na lepsze”. Podczas trzynastej edycji tego wydarzenia w Polsce organizatorzy zwracają uwagę na rolę każdego użytkownika Internetu w budowaniu bezpiecznego i przyjaznego środowiska online. Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta. Podczas obchodów DBI szczególnie podkreślony jest potencjał Internetu, który dzieci mogą wykorzystać zarówno w edukacji, kontaktach z rówieśnikami, jak również jako formę twórczej rozrywki. Filia biblioteczna w Wojkowicach Kościelnych oraz filia w Brudzowicach wsparły to przedsięwzięcie poprzez zorganizowanie zajęć edukacyjnych  na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów.

zajęcia

W filii w Brudzowicach w klasie „0” odbyły się lekcje biblioteczne nawiązujące do tematyki bezpieczeństwa w Internecie. Uczniowie zapoznali się z opowiadaniem „Tajemnica, czyli nieznajomy z Internetu” pochodzącym z książki Zofii Staniszewskiej „Dzieci w sieci dobrych manier”. Opowiadanie przedstawia historię Kamila i jego spotkania z chłopcem poznanym przez Internet. Podczas pogadanki dzieci wskazały zasady bezpiecznego poruszania się po Internecie ze szczególnym uwzględnieniem portali społecznościowych. Następnie wykonały zestaw ćwiczeń, które przybliżyły im swobodne komunikowanie się w sieci. Na zakończenie wszyscy uczestnicy zwrócili uwagę na przemyślane umieszczanie zdjęć w sieci oraz ostrożne komunikowanie się z nieznanymi osobami.

spotkanie

Na kolejnych zajęciach uczestnicy podzieleni na dwie grupy, czyli aniołki i diabełki, stworzyły plakat pod hasłem „Wybierz właściwą stronę Internetu”, który przestawiał pozytywne i negatywne skutki korzystania z Internetu. Uczestnicy świetnie poradzili sobie z zadaniem przypisania określonych zachowań do odpowiedniej strony. Na zakończenie jeszcze raz powtórzyliśmy zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, a dzieci zobowiązały się do ich przestrzegania w przyszłości.

Z kolei klasa IV wzięła udział w lekcji bibliotecznej, która opierała się na książce Piotra Haraszewskiego „Bezpieczny komputer?” Wprowadziła ona uczestników w elementarne zasady bezpiecznego posługiwania się Internetem. Dzieci zdały sobie sprawę z niebezpieczeństw, jakie mogą być związane z dostępem do sieci. Poznały również co to jest numer IP, netykieta oraz jak skutecznie wyszukiwać potrzebne informacje. Uczestnicy zajęć na zakończenie spotkania uświadomili sobie, że Internet to nieograniczone źródło informacji, jednakże niosące ze sobą mnóstwo zagrożeń.

W filii bibliotecznej w Wojkowicach Kościelnych odbyło się kilka spotkań poświęconych bezpieczeństwu w sieci, w których uczestniczyło łącznie ponad 60. uczniów. Podczas lekcji bibliotecznych w klasach I i II szkoły podstawowej wspólnie czytaliśmy książkę pt. „Bezpieczny komputer?”, z której w bardzo przystępny dla swojego wieku sposób uczniowie dowiedzieli się, z jakimi zagrożeniami mogą spotkać się w sieci. Poznali zasady, którymi należy się kierować podczas surfowania w Internecie, gdzie uzyskać pomoc w razie niebezpieczeństwa, jak należy dbać o swój komputer, co to są wirusy i jak ich unikać. Przyswoili zasady kulturalnego zachowania w Internecie. Uczniowie dyskutowali, dzielili się swoimi doświadczeniami, wyciągali wnioski. Podsumowaniem lekcji były zajęcia plastyczne, podczas których uczniowie klas pierwszych kolorowali rysunki z zasadami dotyczącymi bezpieczeństwa w sieci, natomiast uczniowie klas drugich wspólnie stworzyli duży plakat „Zasady Bezpiecznego korzystania z Internetu”.

Natomiast podczas cotygodniowych zajęć plastyczno-literackich, o bezpiecznym korzystaniu z Internetu dzieci dowiadywały się podczas czytania o przygodach Franka z książki „Dzieci w sieci dobrych manier”, która jest przewodnikiem po internetowym życiu. I tak dzieci dowiedziały się np., że w kinie i teatrze należy wyłączyć komórkę, że nie wypada lajkować smutnych wiadomości, jak poprawnie napisać maila, czy można zamieszczać śmieszne filmiki w Internecie, czy tajemnice w sieci bywają groźne, o niebezpiecznych nieznajomych, czy można w sieci obrażać innych, co to jest trollowanie i hejtowanie, co oznacza KRZYK i BełKOt…i wiele, wiele innych ciekawych i równie ważnych informacji. Po przeczytaniu wszystkich zabawnych przygód Franka złapanego w sieć dobrych manier dzieci sprawdziły czy z kulturą poruszają się po sieci  rozwiązując test na „Damę i Dżentelmena”. Nauka nie poszła na marne. Wszyscy zdali śpiewająco!  Podczas  zajęć dzieci tworzyły swoje wizje plakatów dotyczących bezpieczeństwa w sieci oraz zasad korzystania z Internetu. Podsumowaniem tych spotkań było wspólne stworzenie NETYKIETY – czyli zasad dobrego wychowania w sieci, którą wszystkie dzieci zobowiązały się przestrzegać.

Uczniów zapoznano również ze stronami: www.sieciaki.pl, www.dzieckowsieci.pl, www.bezpiecznyinternet.pl, www.dbi.pl.

Nadesłały: Paulina Peterk Filia Brudzowice, Marzena Wacławek Filia Wojkowice Kościelne