SPOTKANIE

[Relacja] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RACIBORZU

Po dnie mezozoicznego morza

SPOTKANIECentrum Edukacji Ekologicznej działające w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Raciborzu zaprosiło w środę 23 marca uczniów raciborskich szkół na dwie prelekcje przygotowane przez Łukasz Fulgiewicza – edukatora ze Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie.

Dzięki prezentacji multimedialnej pt. „Po dnie mezozoicznego morza”  uczniowie dowiedzieli się kto to jest geolog i czym zajmuje się geologia, co to są fałszywe skamieniałości a co żywe skamieniałości. Poznali nazwiska dwóch znanych geologów: Rudolfa Zubera i Pawła Edmunda Strzeleckiego oraz ciekawe geologicznie miejsca w woj. Śląskim. Pan Łukasz przywiózł ze sobą wiele ciekawych okazów geologicznych. Uczniowie mogli zobaczyć i wziąć do ręki m.in.: różę pustyni, ząb mamuta czy piasek z Sahary.

prezentacjaDrugi temat dotyczył „Owadów w służbie człowieka”. Podczas zajęć uzupełnionych uczniowie dowiedzieli się dlaczego owady są pożyteczne i jaką mają rolę do spełnienia w przyrodzie. Mogli zobaczyć jak się robi i jak wyglądają insektaria, czyli domki dla owadów w których mogą się wylęgać. Ciekawostką była informacja że pszczoły lepiej czują się w mieście niż na wsi. Na koniec młodzież mogła skosztować miodu spadziowego przywiezionego przez prelegenta.

Nadesłała: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu