WYSTAWA

[Relacja] KSIĄŻNICA BESKIDZKA W BIELSKU-BIAŁEJ

Wystawy wędrujące Działu Zbiorów Specjalnych Książnicy Beskidzkiej

WYSTAWADział Zbiorów Specjalnych Książnicy Beskidzkiej przygotował dwie wystawy wędrujące, które można oglądać w placówkach filialnych na terenie całego miasta Bielska-Białej: „Na łamach przedwojennej prasy” oraz „Józef Piłsudski. Role, które pełnił ukazane w publikacjach międzywojnia”. Pomysł na wystawy wędrujące narodził się w naturalnych sposób – Dział Zbiorów Specjalnych posiada jedyne w swoim rodzaju materiały archiwalne, zbiory zabytkowe, prasę z przełomu XIX i XX w., stare pocztówki, grafikę i wiele, wiele cennych materiałów, których próżno szukać w bibliotekach posiadających współczesny księgozbiór. Chcąc podzielić się ciekawostkami, które można znaleźć w przedwojennych książkach, a zwłaszcza w prasie międzywojennej, postanowiliśmy zaprezentować te zbiory czytelnikom odwiedzającym swoje osiedlowe biblioteki.

Pierwsza wystawa przedstawia obraz Piłsudskiego w publikacjach międzywojennych, pokazuje role, jakie przypisywano Marszałkowi, a także jak widziało go społeczeństwo oraz jego bliżsi oraz dalsi  współpracownicy. Wystawa ułożona jest chronologicznie – pokazuje dom rodzinny, rodziców, rodzeństwo, a także samego Piłsudskiego – jako kilkuletniego chłopca; następnie lata młodości  (rzadkie zdjęcie bez wąsów), poprzez czasy największych dokonań, by doprowadzić widza do uroczystości pogrzebowych Marszałka.

WYSTAWADruga wystawa to podróż do czasów międzywojnia uwiecznionego na łamach prasy, prezentuje  artykuły opisujące ważne wydarzenia, których okrągłe rocznice łączą czasy XX-lecia międzywojennego i współczesność, wypadają one bowiem zarówno w roku 2017, jak i konkretnych latach międzywojnia. Poza artykułami rocznicowymi, wystawa prezentuje teksty o modzie i designie oraz niezwykle ciekawe strony z reklamami. Artykuły w prasie dwudziestolecia cechują się doskonałym stylem językowym, fachową warstwą edytorską i świetną, jak na tamte czasy, warstwą graficzną. Z kolei ogłoszenia i reklamy wykorzystują mechanizmy spotykane współcześnie, pokazują także co było trendy i odpowiadało na potrzeby ówczesnych klientów.

Wystawy wędrujące pozwalają dotrzeć do szerszego grona odbiorców, dają także możliwość zaprezentowania zbiorów poza murami własnego budynku. Polecamy wszystkim korzystanie z tej formy prezentacji zbiorów.

Nadesłała: Książnica Beskidzka w Bielsku-Białej