spotkanie

[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W PIEKARACH ŚLĄSKICH

Spotkanie z Michałem Muszalikiem

spotkanie24 marca 2017, w ramach cyklu „Piekary Literackie”, gościliśmy w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Piekarach Śląskich młodego i dobrze zapowiadającego się poetę Michała Muszalika.

Pomysł „Piekary Literackie” ma na względzie promocję literatury pięknej autorów związanych z Piekarami Śląskimi, którzy na dłużej lub krócej związali się z tym miastem. Dotychczas w naszej bibliotece odbyły się spotkania promujące twórczość Hanny Dikty, autorki powieści „We troje” i tomiku poezji „Stop-klatka” oraz Dominiki Kochaneckiej, autorki i ilustratorki dwujęzycznej książki dla dzieci „Rajza z Chroboczkiym albo Podróż z Robaczkiem”.

Z początkiem 2017 r. rozpoczęliśmy zbieranie informacji o piekarskich twórcach, którzy na przestrzeni XIX-XXI wieku pozostawili po sobie dorobek literacki. Na stronie internetowej biblioteki powstaje baza wiedzy – na bieżąco aktualizowana, w Izbie Regionalnej gromadzone są książki, planowane są  wystawy tematyczne i publikacje oraz spotkania z literaturoznawcami, którzy przybliżą mieszkańcom miasta twórców z bogatym i różnorodnym dorobkiem literackim, często nawiązującym do piekarskiej codzienności. Mowa tutaj np. o Maksymilianie Jasionowskim („Nad Brynicą”), Wawrzyńcu Hajdzie („Kwiaty na hałdach”), Poli Gojawiczyńskiej („Ziemia Elżbiety”), Konradzie Żydku („Godziny w ciszy”), Gustawie Fihauser-Mieczowskim („Piekary. Dramat z czasów wyprawy wiedeńskiej króla Jana Sobieskiego”) czy Stanisławie Stanuchu.

spotkanie

Michał Muszalik jest mieszkańcem Piekar Śląskich, absolwentem Publicznego Liceum Towarzystwa Salezjańskiego w Zabrzu, studentem prawa na Uniwersytecie Śląskim, pasjonatem historii i literatury oraz laureatem Nagrody Fundacji im. ks. Janusza Pasierba za rok 2014. W 2016 roku ukazał się jego debiutancki tomik wierszy pt. „Węgiel, kryształ, kamień: wiersze z lat 2012-2015”.

Spotkanie w Piekarach prowadził Sylwester Karnuszewicz – przyjaciel Michała, który, jak się później okazało, debiutował w roli prowadzącego. Zapewnił on również oprawę muzyczną spotkania, w trakcie którego mogliśmy poznać twórczość Michała Muszalika, kulisy jej powstawania, inspiracje i motywacje. W swojej twórczości autor często nawiązuje do motywów górnośląskich, pisząc między innymi o mieście, w którym się wychował, o niepowtarzalnej architekturze i miejskiej duszy. Jeden ze swoich wierszy „Na wysadzenie szybu kopalni Andaluzja” poświęcił nieistniejącej, ale ciągle żywej w pamięci mieszkańców miasta, kopalni węgla kamiennego.

gość

Na spotkaniu Michał Muszalik opowiedział, co znaczą dla niego takie określenia jak Silesia Superior oraz Lux ex Silesia. Spośród poetów, którzy szczególnie wywarli piętno na jego twórczości wymienił Leopolda Staffa, Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta i Józefa Łobodowskiego. W trakcie spotkania na dłużej jednak zatrzymał się przy tym ostatnim, przybliżając jego sylwetkę, twórczość i tułaczy życiorys, apelując przy tym o przywrócenie pamięci poecie określanym mianem „ostatniego romantyka”.

spotkanie

Michał Muszalik, od kiedy ukazał się w Pelplinie jego debiutancki tomik poezji, nie jest już anonimowym poetą. Jest poetą dojrzałym, a przy tym niezwykle skromnym i wrażliwym, o czym mogliśmy przekonać się w trakcie spotkania. Z niecierpliwością czekamy na kolejne utwory i tomik poezji.

 

Nadesłał: Łukasz Żywulski, Instruktor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Piekarach Śląskich