Wielkanocne obyczaje i tradycje
Górny Śląsk i Zagłębie słyną z bogactwa tradycji i zwyczajów, zwłaszcza tych związanych ze świętami, które są okazją do zadumy i kultywowania wielu dawnych obrzędów przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Wielkanocnym obyczajom i tradycjom dedykowane było niezwykłe spotkanie, które odbyło się 10 kwietnia 2017 r. w Filii nr 9 będzińskiej książnicy. Wyjątkowość spotkania, którego adresatem były dzieci uczęszczające do grupy “Sowy” w Przedszkolu Miejskim nr 11 w Będzinie zawarta była w towarzyszących przedszkolakom rodzicach.
Dzieci powitały rodziców specjalnym wokalnym występem, by następnie, już przy stole zaprezentować okolicznościowe wierszyki. Do zabawy zostali zaproszeni także rodzice, którzy recytowane wiersze przeplatali prezentacją przygotowanych przysłów ludowych oraz informacji o poszczególnych obrzędach i symbolach związanych z Wielkanocą. W tej części spotkania wszyscy dowiedzieli się m.in. na czym polegało „grzebanie żuru” i dlaczego kiedyś przed rozpoczęciem śniadania każdy musiał obowiązkowo zjeść laskę chrzanu.
Po dawce wiedzy nastąpił czas przygotowania świątecznych ozdób, które dzieci wykonywały wspólnie z rodzicami. Dominowały koszyczki-króliczki na wielkanocne pisanki oraz ozdoby wykonane z masy solnej. Na koniec wszystkich czekała energetyczna niespodzianka w postaci czekoladowych słodkości, sernika i babki… tradycyjnie wielkanocnej. Wszystko – ku uciesze i zadowoleniu dużych i małych uczestników spotkania – zwieńczone zostało występem wokalnym dzieci, które do zajęć prowadzonych przez Sylwię Wiktorowicz, bibliotekarza Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie przygotowała Aneta Jędruch, wychowawca grupy 5 i 6-latków z Przedszkola Miejskiego nr 11 w Będzinie.
Nadesłała: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie