spotkanie

[Relacja] POWIATOWA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RYBNIKU

Magiczna Noc z Andersenem

spotkanieW nocy z 7 na 8 kwietnia rybnicka biblioteka zamieniła się w tajemniczy ogród.

Od dwunastu lat nocna impreza dla małych czytelników rybnickiej biblioteki cieszy się niegasnącą popularnością. Także w tym roku najmłodsi nie zawiedli, ponad 110 dzieci w wieku 7-12 lat przybyło wieczorem na ulicę Szafranka 7, by wspólnie świętować urodziny Hansa Christiana Andersena.

Tegoroczna Noc z Andersenem odbyła się pod hasłem „W tajemniczym ogrodzie”. Ponad setka dzieci przybyłych do biblioteki została podzielona na cztery grupy. Brunatni, Słoneczni, Błękitni oraz Groszkowi w wyśmienitych nastrojach (i strojach) rozpoczęli zabawę od poznania „Sekretów Przyrody”.

spotkanie

spotkanie

Uniwersytet Rozwoju wyczarowywał niesamowite rzeczy w sali wykładowej biblioteki, ku zdziwieniu małych czytelników. Następnie dzieci udały się na I piętro budynku, by podróżować „…po Krainie Baśni Andersena”. Fabryka Dobrych Pomysłów „Pozytywka” z Bielska-Białej przeniosła dzieci w świat baśni Andersena. Pojawiały się aktywizujące zabawy integracyjne, wielka kostka do gry, duże, pluszowe jajo, zabawy krzesełkowe, wielkie puzzle, łowienie małych elementów, wyścigi saneczkowe, tanieć wśród baniek mydlanych, gwiazd, a nawet sztucznego śniegu. Dzieci oczarowane panem Andersenem i paniami animatorkami były pod dużym wrażeniem. Po intensywnej zabawie przyszedł czas na kolację w „Kwiatowej kawiarence”.

noc

Po chwili przerwy rozpoczął się „Biblioteczny Ogród Rozmaitości”. Kolorowe grupy kolejno odwiedzały tajemnicze punkty biblioteki. W Oddziale Zbiorów Specjalnych zaaranżowano strefę czytania o nazwie „Czytanie na polanie”. Dzieci w ciemności z zaciekawieniem słuchały pani bibliotekarki, która czytała fragmenty książki Moni Nilsson „Noc duchów”. Podczas czytania na dużym ekranie były wyświetlane slajdy zeskanowych ilustracji książki. Słuchacze byli oczarowani taką formą czytania, z otwartymi buziami i wybuchem śmiechu zakończyli wizytę w oddziale muzycznym, by za chwilę przenieść się „Na zieloną łąkę” do Oddziału dla Dzieci i Młodzieży. Tam Fundacja Nido przeprowadziła kreatywne warsztaty plastyczne inspirowane „Calineczką” H. Ch. Andersena. Na początku prowadzące przeczytały fragment baśni i na przykładzie słomek uwidoczniły, czym jest cal. Grupy wykonały z papieru lilie wodne, ważki i kwiaty, które można podziwiać w Oddziale Dla Dzieci i Młodzieży.

spotkanie

„W Kwiatowej Dolinie” mali czytelnicy mogli wykazać się plastycznymi umiejętnościami. Literackie inspiracje przelali na przeźroczystą folię za pomocą kolorowych farb malując pędzlami, kredkami rysowali na kartkach papieru, a kredami na kartonowych planszach. Wnętrze Galerii w mig zapełniły kolorowe ogrody pełne kwiatów, motyli, ślimaków
i oczywiście lubianej bohaterki baśni Andersena – Calineczki. Czas animacji zakończyła nocna wędrówka po bibliotece pod nazwą „O czym szumią drzewa”. Mali odkrywcy w Wypożyczalni dla Dorosłych spotkali się z tajemniczą ogrodniczką, obok której znajdywały się kosze z warzywami i owocami. Czytelnicy zgadywali z zamkniętymi oczami, co znajduje się w koszach, za dobre odpowiedzi otrzymywali punkty. Dzieci następnie udały się na drugie piętro biblioteki, by poszukiwać czterech kopert i rozwiązywać kolejne zadania. Warto wspomnieć, że przejścia do punktów wędrówki odbywały się korytarzami, które na co dzień nie są dostępne dla czytelników („Ciemna przełęcz”). Wizyta w Magazynie biblioteki znajdującym się na dole budynku („Dziki las”) była zaskakująca. Wchodząc do środka, na dzieci czekała czarownica, ociekające żywicą drzewo, a także słodka niespodzianka. Wędrówkę zakończyło łowienie rybek z wierszowaną zagadką ze Złotego Potoku.

noc

Po wędrówce dzieci ze śpiworami w dłoniach udały się na „Pogaduchy pod poduchy” – na I piętrze w holi biblioteki ponad 110 dzieci rozłożyło swoje karimaty, by wspólnie
w baśniowym klimacie ułożyć się do snu.

noc

Dzieci były pod ogromnym wrażeniem Nocy z Andersenem. Zapewniały, że na pewno wrócą za rok. Miłym zaskoczeniem była reakcja na „głośne czytanie na dużym ekranie”. Nasi czytelnicy po raz kolejny udowodnili, że książka daje im wiele radości – podsumowują bibliotekarki z Oddziału dla Dzieci i Młodzieży (organizatorki Nocy z Andersenem).

_________

Za nietuzinkowe dekoracje, nieodłączny element Nocy z Andersenem, odpowiedziany jest Lech Pierchała (Pracownia Plastyczna PiMBP), a także bibliotekarki z Czytelni Głównej.

Nadesłała: Karolina Doliba, MiPBP w Rybniku