sala

[Relacja] KSIĄŻNICA BESKIDZKA W BIELSKU-BIAŁEJ. PUNKT INFORMACJI EUROPEJSKIEJ EUROPE DIRECT

Konkurs pt. „Europejska dwudziestka” realizowany przez Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct w Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej

SALAPełne emocji i wrażeń zmagania z niezwykle trudnymi pytaniami dotyczącymi historii integracji europejskiej, instytucji unijnych, kultury, architektury i zwyczajów państw członkowskich Unii Europejskiej stoczyli uczniowie szkół gimnazjalnych w konkursie pt. „Europejska dwudziestka” 12 maja 2017 r.

Zadaniem uczestników było nie tylko wykazać się wiedzą, ale również taktycznym rozegraniem gry, polegającej na umiejętnym eliminowaniu przeciwników, którzy mogli stanąć na drodze po zwycięstwo. Każdy uczestnik otrzymał trzy szanse, których utrata po udzieleniu błędnej odpowiedzi, wykluczała z dalszej rozgrywki. Do finału mogli przejść tylko trzej uczestnicy, którym udało się ocalić szanse. W ostatecznej rundzie o miano zwycięzcy walczyli uczniowie z Gimnazjum w Twardorzeczce, Gimnazjum Zgromadzenia Córek Bożej Miłości w Bielsku-Białej i Gimnazjum nr 3 w Czechowicach-Dziedzicach.

sala

Decydujące znaczenie miała zarówno wiedza, jak i refleks. Ten, kto pierwszy uniósł w dłoni unijną flagę z dwunastoma gwiazdami, odpowiadał na zadane pytanie. Rywalizacja była zacięta i trzymająca zawodników i publiczność w napięciu. Pozostali uczniowie mocno trzymali kciuki za swoich kolegów. Ostateczne zwycięstwo odniosła uczennica z Gimnazjum Zgromadzenia Córek Bożej Miłości w Bielsku-Białej. Gratulujemy!

Mamy nadzieję, że wszystkim uczestnikom towarzyszyła dobra zabawa i oprócz motywujących emocji w pamięć zapadną np. unijne dyrektywy – ptasia i siedliskowa, traktaty, daty dotyczące historii współczesnej, ale też w jakim państwie możemy zakosztować sera feta (Grecja), gdzie tańczy się flamenco (Hiszpania), czy kto jest patronem Irlandii (św. Patryk).

sala

Tegoroczny konkurs był trzecią edycją wydarzenia i cieszył się zainteresowaniem, więc niewykluczone, że będzie miał miejsce w kolejnych latach. Konkurs realizowany jest przez Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Bielsko-Biała, którego instytucją prowadzącą jest Książnica Beskidzka w Bielsku-Białej.

Nadesłała: Książnica Beskidzka w Bielsku-Białej