zajecia

[Relacja] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RACIBORZU. FILIA NR 2 NA OSTROGU

Tydzień Bibliotek na Ostrogu

zajeciaSpotkanie autorskie ze Sławomirem Hanakiem, lekcja dla przedszkolaków „BON czy TON, czyli savoir vivre dla dzieci” i warsztaty psychoedukacjne „Nie daj się – czyli słów kilka o agresji”… W trakcie Tygodnia Bibliotek na Ostrogu sporo się działo!

Spotkanie z raciborskim pisarzem dla dzieci Sławomirem Hanakiem zostało zorganizowane przez bibliotekę na Ostrogu na specjalną prośbę uczniów klasy III b ze Szkoły Podstawowej nr 1. Dzieci, zafascynowane lekturą książki „Dziewczyny i chłopaki. Niepotrzebne skreślić”, koniecznie chciały poznać osobiście jej autora. Sławomir Hanak ma na swoim koncie już sześć książek a także niepublikowane wiersze dla dzieci. Jak sam przyznaje, do „prawdziwego” pisania nakłoniła go córka Martyna. Dzieci były ciekawe czy akcja książek toczy się w Raciborzu i jak wygląda praca pisarza. Na wszystkie pytania gość biblioteki odpowiadał wyczerpująco, przy okazji wzbogacając swoje wypowiedzi licznymi, wesołymi anegdotami. Autor zaprezentował także kilka swoich wierszy oraz fragmenty książki „Dziewczyny i chłopaki 2. Właściwe podkreślić”.

sala

Kolejnym ciekawym spotkaniem była lekcja dla przedszkolaków „BON czy TON, czyli savoir vivre dla dzieci”. Na początku przypomniano o mocy „czarodziejskich słów” takich jak proszę, przepraszam i dziękuję. Czy dzieci wiedzą, jak należy zachować się w różnych sytuacjach? – Trzeba ustąpić miejsca w autobusie starszej osobie! Należy pozdrowić spotkanego sąsiada, podziękować mamie za cukierka i przeprosić nieuważnie potraconego kolegę – wymieniały chętnie przedszkolaki. W takcie zajęć pomocne okazały się piosenki „Mydło” oraz „Szczotka, pasta” i lektura kilku opowiadań z książki Grzegorza Kasdepke „Bon czy ton – savoir vivre dla dzieci”.

Na zakończenie Tygodnia Bibliotek, w bibliotece na Ostrogu odbyły się warsztaty psychoedukacjne „Nie daj się – czyli słów kilka o agresji”. Do udziału w zajęciach zostali zaproszeni uczniowie klasy V ze SP nr 1 oraz pani psycholog Małgorzata Janiga – czytelniczka i przyjaciel biblioteki. Na początku został wyświetlony krótki film edukacyjny „Rodzaje agresji”. Następnie uczniowie w grupach przystąpili do rozwiązywania zadań – musieli np. wypisać skojarzenia ze słowem agresja, wymienić jej przyczyny i skutki oraz wczuć się w rolę agresora i ofiary. Młodzież opracowała także klasową strategię przeciwdziałania agresji. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że należy bezwzględnie zareagować na wszelkie rodzaje agresji m.in. poprzez szczerą rozmowę z agresorem czy zgłoszenie problemu osobie dorosłej.

sala

– Wszystkie nasze spotkania wpisały się w hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek, które odpowiada na pytanie „Jaka instytucja pozwala zaspokoić różnorodne potrzeby w zakresie uczestnictwa w kulturze?” Biblioteka. Oczywiście! – podsumowuje Jolanta Sienkiewicz, kierownik biblioteki na Ostrogu.

Nadesłała: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu