taniec

[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W PIEKARACH ŚLĄSKICH

Piekarski Dzień Bibliotekarza

dzień bibliotekarza11 maja 2017 obchodziliśmy w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Piekarach Śląskich Dzień Bibliotekarza. Taki dzień jest jedną z niewielu okazji do wspólnego spotkania wszystkich bibliotekarzy, którzy na co dzień pochłonięci są pracą ze swoimi czytelnikami. Na nasze zaproszenie odpowiedziały osoby, dla których biblioteka jest miejscem ważnym na kulturalnej mapie miasta, m.in. Prezydent Miasta Piekary Śląskie Sława Umińska-Duraj, radni, członkowie Komisji Edukacji, Kultury i Sportu, przedstawiciele instytucji i jednostek miejskich, członkowie stowarzyszeń współpracujących z biblioteką, przedstawiciele Biblioteki Śląskiej oraz emerytowani pracownicy biblioteki.

Korzystając z okazji wspólnego spotkania w tak dużym gronie postanowiliśmy pokazać naszą działalność w postaci krótkiej prezentacji. Dyrektor Biblioteki Joanna Naczyńska opowiedziała zgromadzonym gościom o strukturze biblioteki, przedstawiła piekarską sieć biblioteczną i pracujących w niej bibliotekarzy. Kierownik Biblioteki Centralnej Małgorzata Kocek zaprezentowała działalność kulturalno-edukacyjną, opowiedziała o wieloletnim budowaniu marki biblioteki, nowych technologiach, wolontariacie europejskim i o wszystkim, co wykracza poza powszechnie znaną definicję biblioteki, a swoje odzwierciedlenie ma w naszej działalności.

prezentacja

Prezentację zakończył instruktor MBP Łukasz Żywulski, który opowiedział o aktualnie realizowanych projektach „Masz Głos”, „Piekary Literackie”, „Po czcionce do książki. Śladami piekarskiego drukarza Teodora Heneczka”, oraz „Podróże dalekie i bliskie” i wynikających z tego korzyściach dla mieszkańców. Swoje wystąpienie zakończył prezentacją planów na ożywienie, digitalizację zbiorów i popularyzację Izby Regionalnej działającej przy bibliotece.

Prezentacja, którą przygotowali pracownicy biblioteki nie była jedynym punktem programu Dnia Bibliotekarza. Postanowiliśmy nie tylko opowiedzieć o naszej bibliotece, ale także pokazać, jak wyglądają wnętrza Biblioteki Centralnej oraz nowo wyremontowanej Filii nr 2, która swoją siedzibę ma niedaleko słynnej piekarskiej Bazyliki.

otwarcie

Na gości czekały nie tylko nowe wnętrza, meble i wyposażenie, ale także występ – niespodzianka znanego w całym kraju zespołu tańca indyjskiego Kahani Dance Group, którego założycielką jest Katarzyna Buk – piekarzanka i stała bywalczyni naszej biblioteki od najmłodszych lat.

otwarcie

Długo czekaliśmy na modernizację „dwójki”, ale w końcu się udało. Zostanie ona oddana do dyspozycji naszych czytelników w ciągu najbliższych dni, o czym poinformujemy w następnym Śląskim Pegazie. Opowiemy wówczas także o koncepcji zagospodarowania przestrzeni w nawiązaniu do lokalnej tradycji historycznej i literackiej Piekar Śląskich.

taniec

Nadesłał: Łukasz Żywulski, Miejska Biblioteka Publiczna w Piekarach Śląskich