AUTOGRAFY

[Relacja] GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W PAWŁOWICACH

Spotkanie z prof. Stanisławem Nicieją

AUTOGRAFYW ramach spotkań Klubu Miłośników Historii gościem Gminnej Biblioteki Publicznej w Pawłowicach był prof. Stanisław Nicieja – historyk, były rektor Uniwersytetu Opolskiego i autor wielu publikacji oraz książek poświęconych kresom.

Jak sam podkreśla „nie jest historykiem Kresów lecz historykiem Polski”. W swoich publikacjach kreśli z dużą swobodą narracyjną historię i mitologię miejscowości utraconych przez Polskę na wschodzie po 1945 roku. Szczególnym uznaniem czytelników cieszy się cykl „Kresowa Atlantyda” liczący obecnie 9 tomów (docelowo ma ich być około 30), w którym Autor pisze barwnie o 200 miastach i miasteczkach kresowych.

sala

Zawiera w nich dzieje całych rodzin na przestrzeni kilku pokoleń: od zaborów po czasy najnowsze. Są to swoiste sagi rodzinne, historie wzlotów i upadków, opowieści o latach szczęścia i nieszczęścia, sukcesów i porażek. Profesor opowiedział m.in. o mieszkańcach przedwojennego Chodorowa, gdzie znajdowała się znana cukrownia, której cukrem słodzono nawet kawę w słynnych restauracjach Wiednia, Paryża czy Londynu. Ludzie ci przenieśli się do Raciborza na Śląsk, gdzie także uruchomili cukrownię.

sala

Teksty zawarte w książkach ilustrowane są oryginalną i bogatą ikonografią. Po spotkaniu chętni mogli  porozmawiać z profesorem, a także nabyć wybrane tomy „Kresowej Atlantydy”. Uczestnicy spotkania byli pod dużym wrażeniem wspomnień gościa, tym bardziej że wielu z nich ma korzenie kresowe.

Nadesłała: Gminna Biblioteka Publiczna w Pawłowicach