Podróże dalekie i bliskie na półmetku
Jesteśmy na półmetku realizacji projektu „Podróże dalekie i bliskie”, który we współpracy z Fundacją Edukacji Międzykulturowej realizujemy w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Piekarach Śląskich. Projekt został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w programie „Partnerstwo dla książki”. Od kwietnia do listopada 2017 roku wędrujemy szlakiem kultury, literatury, sztuki, regionalnej kuchni, przyrody i historii odległych państw i regionów takich jak Meksyk, Afryka Wschodnia (Tanzania i Kenia), Turcja i Bliski Wschód, Sri Lanka, Chiny. Odwiedzamy również bliskie nam mieszkańcom Śląska – Beskidy. Naszymi przewodnikami są podróżnicy, kulturoznawcy, historycy sztuki, etnografowie, pasjonaci poszczególnych zakątków świata. Zorganizowaliśmy dotychczas trzy spotkania otwarte dla szerokiej publiczności oraz warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci w wieku szkoły podstawowej.
Wyprawę po Meksyku zapewniła Agnieszka Dziarmaga-Czajkowska z Fundacji Edukacji Międzykulturowej, etnograf z pasji i wykształcenia, absolwentka Instytutu Krajów Rozwijających się Uniwersytetu Warszawskiego, autorka badań terenowych nad obrzędowością maryjną w meksykańskim stanie Vera Cruz. W trakcie spotkań i warsztatów uczestnicy dowiedzieli się jak Meksykanie lubią spędzać czas, jakie są ich ulubione przysmaki i najważniejsze zabytki, święta i muzyka oraz czym jest sztuka papel amate.
Do Afryki Wschodniej, a dokładniej Kenii i Tanzanii zabrała nas Monika Bryzek z Fundacji Edukacji Międzykulturowej, z wykształcenia historyk sztuki, z pasji antropolog afrykanista. Monika pracowała w kenijskiej szkole i realizowała projekty rozwojowe w Kenii i Rwandzie. Afrykę Wschodnią poznawała podróżując autostopem. Na spotkaniu i warsztatach mogliśmy podziwiać niezwykłe afrykańskie krajobrazy, kulturę i historię oraz tanzańską sztukę plastyczną Tingatinga. W trakcie afrykańskiego dnia można było zobaczyć wystawę oryginalnych afrykańskich kang, czyli wielobarwnych wzorzystych materiałów, pełniących rolę chust oraz przedmiotów przywiezionych z Afryki Wschodniej.
Naszymi przewodnikami po Beskidach były pasjonatki górskich wędrówek Beata Kania i Katarzyna Irzeńska. Beata Kania – bibliotekarka z Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej poprowadziła bardzo ciekawe warsztaty dla dzieci, w trakcie których uczestnicy poznali najważniejsze szlaki turystyczne Beskidu Śląskiego, najbardziej znane szczyty górskie, faunę i florę, ciekawostki, a nawet opowieści o zbójach rodem z Beskidu Śląskiego.
Dzieci mogły także obejrzeć suszone eksponaty beskidzkiej flory, a nawet spróbować czosnku niedźwiedziego. Spotkanie dla dorosłych poprowadziła Katarzyna Irzeńska – podróżniczka, recenzentka książek i blogerka (www.obserwatorioumpodrozy.pl). Na spotkaniu, które odbyło się w trakcie Nocy Bibliotek dowiedzieliśmy się jak zaplanować jednodniową trasę lub weekend, o czym nie zapomnieć podczas górskich wędrówek, jak spakować plecak na wyjście w góry oraz jak bezpiecznie po nich chodzić. Otrzymaliśmy także garść informacji o książkach i przewodnikach, które warto znać planując wycieczkę w góry.
Poprzez aktywności oferowane w ramach projektu „Podróże dalekie i bliskie” chcemy zachęcić mieszkańców naszego miasta do odkrywania wspomnianych regionów, do sięgania po literaturę podróżniczą i powieści pisarzy wywodzących się ze wspomnianych regionów. W każdym miesiącu zmieniana jest wystawa książek wyeksponowanych w bibliotecznych gablotach. Po wakacjach zapraszamy na kolejne spotkania. We wrześniu odwiedzimy Chiny, a także przeprowadzimy konkurs literacko-plastyczny, w październiku Sri Lankę, a w listopadzie Turcję i Bliski Wschód.
Projekt został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Nadesłał: Łukasz Żywulski, Miejska Biblioteka Publiczna w Piekarach Śląskich