Biblioteczne „Spotkania z emocjami”
Pierwszego dnia wakacji – 24 czerwca, odbyło się uroczyste zakończenie projektu „Spotkania z emocjami – zabawy z elementami arteterapii”, realizowanego przez Filię w Pielgrzymowicach Gminnej Biblioteki Publicznej w Pawłowicach. Na spotkanie podsumowujące działania zaproszeni zostali uczestnicy, prowadzący, wolontariusze oraz partnerzy projektu. Spotkaniu towarzyszyła wystawa pamiątek i prac dzieci, ekspozycja fotografii, pokaz multimedialny oraz warsztaty prowadzone przez gości specjalnych – Mistrzów Kodowania.
Półroczny cykl zajęć odbył się dzięki dofinansowaniu z Fundacji BGK, które biblioteka otrzymała za projekt nagrodzony w konkursie grantowym „Na dobry początek!”. W ramach projektu zorganizowano warsztaty dla rodziców, wyjazdy na przedstawienia, zajęcia z elementami arteterapii oraz warsztaty artystyczne. Celem zajęć projektowych było przede wszystkim „oswajanie” emocji, czyli nauczenie dzieci rozpoznawania, nazywania i panowania nad uczuciami. Równie ważne było pokazanie dzieciom nowych sposobów na twórcze spędzanie wolnego czasu oraz – po prostu – dobra zabawa.
Zajęcia były bardzo różnorodne: uczestnicy projektu rozwijali swoją kreatywność pod okiem pedagogów, uczestniczyli w zabawie „żywe obrazy”, poznawali historię zwiedzając zamek Reitzensteinów, uczyli się programowania, nowych technik plastycznych, technik relaksacyjnych oraz brali udział w wielu, wielu innych działaniach.
Dużym wyróżnieniem dla biblioteki było przyjęcie zaproszenia na warsztaty przez Mistrzów Kodowania. Jest to stowarzyszenie, które realizuje największy w Polsce program edukacyjny, w ramach którego dzieci i młodzież uczą się nauki programowania. Spotkanie z koordynatorami programu: Iwoną Brzózką-Złotnicką i Krzysztofem Jaworskim było okazją do przekonania się, że programowanie może być wielką frajdą i prawdziwą przygodą życia. Podczas warsztatów dzieci uczyły się uniwersalnych reguł kodowania dzięki zabawom offline (bez komputera) oraz z użyciem robotów Dash i Dot.
W organizację projektu bezinteresownie zaangażowało się duże grono wspaniałych osób, w tym wolontariuszki – uczennice pielgrzymowickiego gimnazjum. Projekt nie mógłby też zostać zrealizowany bez pomocy partnerów: Szkoły Podstawowej i Publicznego Gimnazjum w Pielgrzymowicach oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Pawłowicach. Wszystkim tym osobom i instytucjom biblioteka jeszcze raz serdecznie dziękuje za współpracę.
Nadesłała: Anna Krypczyk, GBP w Pawłowicach Filia w Pielgrzymowicach
Projekt dofinansowany przez Fundację BGK w programie „Na dobry początek!”