bania

[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W PIEKARACH ŚLĄSKICH

Po czcionce do książki – warsztaty papiernicze i drukarskie

pieczątkiW 2017 roku Miejska Biblioteka Publiczna w Piekarach Śląskich realizuje projekt „Po czcionce do książki” poświęcony życiu i działalności Teodora Heneczka, który w tym roku głosami Rady Miasta został okrzyknięty patronem biblioteki. Już 19 października 2017 odbędą się w piekarskiej bibliotece oficjalne uroczystości związane z tym wydarzeniem, o czym będziemy pisali w kolejnych numerach Śląskiego Pegaza.

Można powiedzieć, że jesteśmy już na półmetku realizacji projektu. Trwają prace merytoryczne nad przygotowaniem wystawy i rekonstrukcją XIX-wiecznej czcionki, ale dotychczasowym, najbardziej widowiskowym wydarzeniem były warsztaty papiernicze i drukarskie prowadzone przez Czerpalnię papieru „Kalander” z Gliwic. W zajęciach wzięło udział ok. 200 dzieci, które miały okazję poznać tajniki czerpania i barwienia papieru, kaligrafowania, ilustrowania oraz drukowania metodami tradycyjnymi. Warsztaty odbywały się w scenerii przypominającej średniowieczną i nowożytną epokę i moguncki warsztat prekursora drukarstwa Jana Gutenberga.

bania

Instruktorzy prowadzący zajęcia przyodziali specjalne stroje mnichów i rzemieślników i prowadzili uczestników przez kolejne etapy powstawania i ozdabiania papieru oraz książki.  Każdy z uczestników mógł spróbować swoich sił z sitem papierniczym i kadzią, wierszownikiem i prasą drukarską, gęsim piórem i tuszem, a także pieczęcią lakową.

nasiona

Pod koniec sierpnia ogłosiliśmy konkurs historyczno-literacki dla dzieci i młodzieży pt. „Legenda o piekarskim drukarzu”, w trakcie którego uczniowie z regionu mogą wykorzystać zdobytą na warsztatach wiedzę, przenieść ją do XIX-wiecznych realiów i pochwalić się kilkustronicowym tekstem z własnym wyobrażeniem sylwetki piekarskiego drukarza, wydawcy i redaktora Teodora Heneczka, który całą swoją pracę zawodową spędził w Piekarach, wówczas Niemieckich Piekarach.

pieczątki

Wszystkich miłośników górnośląskiego drukarstwa zapraszamy do naszej biblioteki 19 października 2017, o godz. 17:00 na wydarzenie z okazji 200. rocznicy urodzin oraz 170. otwarcia przez Teodora Heneczka pierwszej polskiej drukarni w Piekarach. Szczegółowy program wydarzenia w następnym artykule w Śląskim Pegazie.

 

Nadesłał: Łukasz Żywulski, Instruktor Miejskiej Biblioteki  Publicznej w Piekarach Śląskich