aktorzy

[Relacja] KSIĄŻNICA BESKIDZKA W BIELSKU-BIAŁEJ

Narodowe Czytanie w Książnicy Beskidzkiej

scenaW sobotę 2 września w wielu miastach w Polsce odbyło się Narodowe Czytanie. Akcja zapoczątkowana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego w 2012 roku, z każdym rokiem cieszy się coraz większym zainteresowaniem, a do kolejnych edycji przyłączają się następne miasta. Narodowe Czytanie to akcja, która ma nie tylko zachęcić Polaków do częstszego sięgania po książki, ale także przypomnieć klasykę literatury polskiej. W tym roku internauci, z wielu propozycji, wybrali Wesele Stanisława Wyspiańskiego. Strofy młodopolskiego dramatu zabrzmiały w wielu miastach całej Polski.

W Bielsku-Białej Narodowe Czytanie organizowane wspólnie przez Książnicę Beskidzką i Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Miasta przyciągnęło na Rynek starego miasta nie tylko miłośników twórczości literackiej Wyspiańskiego, ale także i tych, dla których książki są ważne. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele władz miasta: prezydent Jacek Krywult, a także naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki UM Jerzy Pieszka.

dyrektor

Zebranych powitał dyrektor Książnicy Beskidzkiej, Bogdan Kocurek, odczytując list Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Wszyscy, którzy, pomimo pochmurnego dnia, dotarli na bielski Rynek, mogli posłuchać obszernych fragmentów Wesela odczytanych przez znanych i cenionych aktorów Teatru Polskiego: Annę Guzik-Tylkę, Kazimierza Czaplę i Sławomira Miskę i Teatru Lalek Banialuka: Lucynę Sypniewską. Tego wyjątkowego dnia każdy mógł przenieść się na chwilę do podkrakowskich Bronowic, wziąć udział w mieniącym się tysiącem barw weselu, przysłuchać się rozmowom Poety, Dziennikarza, Pana Młodego, Racheli, razem z Jaśkiem ruszyć w misję, a później zastanawiać się, co też stało się ze złotym rogiem. Tego dnia Chochoł każdego mógł porwać do swojego szalonego tańca.

aktorzy

Z okazji Narodowego Czytania można było także odwiedzić Dział Zbiorów Specjalnych Książnicy Beskidzkiej przy ul. Podcienie 9, gdzie przygotowana została okolicznościowa wystawa. Każdy mógł również otrzymać okolicznościową pieczątkę.

publiczność

Nadesłała: Książnica Beskidzka w Bielsku-Białej