bocian

[Relacja] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RACIBORZU

Europejskie Dni Dziedzictwa 2017: „Krajobraz dziedzictwa-dziedzictwo krajobrazu”

bocianZa nami najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu – Europejskie Dni Dziedzictwa. W akcję jak co roku włączyła się raciborska biblioteka, która tym razem zaprosiła na spacer po Rezerwacie Przyrody Łężczok połączony z wykładem.

Sobotnia deszczowa aura nie zniechęciła miłośników przyrody i na miejscu zbiórki stawili się nawet goście z Gliwic! Przewodnikiem po urokliwym Rezerwacie Przyrody była Beata Rubin-Jałowiecka – na co dzień nauczycielka biologii w Gimnazjum nr 5 w Raciborzu, która z pasją opowiadała o napotkanej na trasie roślinności. Ale nie tylko…

spotkanie

Prelegentka wytłumaczyła pochodzenie nazwy Rezerwatu, omówiła historię jego powstania a także wymieniła najciekawsze szlaki turystyczne i dydaktyczne, co bardzo spodobało się uczestnikom wycieczki, którzy wielokrotnie zapewniali, że odwiedzą Łężczok także inną porą roku. Ocenia się, że pod względem liczby gatunków ptaków rezerwat zajmuje drugie miejsce w Polsce, dlatego na trasie nie mogło zabraknąć wspólnej obserwacji licznych gatunków ptaków, czemu sprzyjała także wybudowana niedawno specjalna wieża widokowa.

 

mapa

Przypomnijmy, że tegoroczna edycja Europejskich Dni Dziedzictwa odbyła się pod nazwą „Krajobraz dziedzictwa-dziedzictwo krajobrazu”. Poprzez tak sformułowany temat organizatorzy chcieli pokazać krajobraz, jako zapis działalności pokoleń naszych przodków; różne historie i tradycje, z których przez wieki tkany jest krajobraz kulturowy wiążący to co ludzkie z naturalnym środowiskiem przyrodniczym.

łabędzie

ptaki

rezerwat

Nadesłała: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu