spotkanie

[Relacja] BIBLIOTEKA PUBLICZNA MIASTA I GMINY W ŁAZACH

Książki (nie)zwykłe czyli lekcja biblioteczna dla klasy I

zajęciaW październiku uczniowie klasy I Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Rokitnie Szlacheckim wraz z wychowawcą odwiedzili Filię biblioteczną nr 5. Spotkanie miało na celu rozbudzenie kultury czytelniczej poprzez przybliżanie uczniom rożnych rodzajów książek dla dzieci.

Zajęcia rozpoczęły się krótkim wprowadzeniem dzieci w przestrzeń warsztatu pracy bibliotekarza. Czym jest dziś biblioteka? W jaki sposób można wypożyczyć książkę? Co trzeba zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki? Na te pytania wszyscy pierwszoklasiści znają już odpowiedzi. Podczas lekcji zaprezentowany został również zasób książkowy biblioteki. Dzieci miały możliwość przejść między regałami w wypożyczalni i zapoznać się
z częścią księgozbioru biblioteki przeznaczoną właśnie dla dzieci i młodzieży. Uczniowie sporządzili również specjalną listę życzeń książki, składającą się z trzynastu zasad poszanowania i korzystania z książek.

spotkanie

Największą atrakcją zajęć stał się teatrzyk Kamishibai wykorzystany jako materiał pomocniczy do głośnego czytania dzieciom. Bibliotekarz, przekładając kartonowe plansze „niezwykłej książki”, przedstawił dwie historie, których bohaterami były dzieci. Czas wspólnie spędzony w bibliotece upłynął w miłej i serdecznej atmosferze.

Nadesłała: Anna Wilczok, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Łazach