KONFERENCJA

[Relacja] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RACIBORZU

Filmy pod specjalnym nadzorem, czyli raciborzanie gościnnie w bibliotece w Karwinie

KONFERENCJAW ramach projektu „…ja chcę go takim widzieć” – Hrabal 2017, grupa czytelników raciborskiej biblioteki wzięła udział w piątkowy wieczór w bibliotece w czeskiej Karwinie (Regionální Knihovna Karviná) w spotkaniu z krytykiem filmowym Maciejem Robertem i projekcji filmu „Postrzyżyny”.

Maciej Robert – poeta, krytyk filmowy i literacki, autor książki „Perełki i skowronki. Adaptacje filmowe prozy Hrabala” na początku dokonał krótkiego przeglądu filmów Hrabala i Menzla, wdając się przy okazji w ciekawą rozmowę z czeską publicznością na temat fenomenu popularności Hrabala w Polsce i tego, jak w Czechach jest postrzegany kontrowersyjny Jíři Menzel, szczególnie w kontekście niechlubnego wydarzenia na festiwalu filmowym w Karlowych Warach.

sala

Jednak najwięcej uwagi Maciej Robert poświęcił filmowi „Postrzyżyny”, którego projekcja miała miejsce właśnie tego wieczoru. Krytyk wskazał na wątki autobiograficzne Hrabala w książce i filmie, zaznaczył że film jest swoistym hołdem obu twórców dla starych, dobrych czasów i dokonał krótkiej charakterystyki głównych bohaterów – Maryški i Francina.

Po części teoretycznej uczestnicy spotkania wzięli udział w projekcji kultowego filmu „Postrzyżyny” z 1980 roku w reżyserii Jířego Menzla i scenariusza Bohumila Hrabala.

„Filmy pod specjalnym nadzorem” to jedno z czterech działań realizowane przez biblioteki w Raciborzu i czeskiej Karwinie w ramach projektu „…ja chcę go takim widzieć” – Hrabal 2017 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa RP „Przekraczamy Granice”.

Nadesłała: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu