sala

[Relacja] KSIĄŻNICA BESKIDZKA W BIELSKU-BIAŁEJ

Festiwal kultury węgierskiej

salaW dniach 24 i 25 października 2017 roku w Książnicy Beskidzkiej odbył się Festiwal Kultury i Literatury Węgierskiej, którego celem jest zapoznanie mieszkańców Bielska-Białej nie tylko z szeroko pojętą kulturą i literaturą, ale także historią Węgrów, splatającą się wielokrotnie w ciągu wieków z historią Polski. Wśród zaproszonych gości znaleźli się zaprzyjaźnieni z Książnicą przedstawiciele Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szolnok: Katalina Gacov Czaczkone – dyrektor biblioteki oraz Edit Szabo Dankone i Cecilia Laszlo.

W pierwszym dniu Festiwalu po uroczystym otwarciu odbył się koncert inauguracyjny węgierskiej grupy folkowej Szeres Folk Band. Grupę Szeres Folk Band tworzy czterech muzyków, grających muzykę ludową na tradycyjnych instrumentach.

wernisaż

We środę w drugim dniu Festiwalu odbył się wernisaż wystawy fotografii Anny Bali pt. Węgierskie krajobrazy polskim obiektywem. Anna Bali jest Polką od wielu lat mieszkająca na Węgrzech. Swoje życie dzieli między dwa kraje. Jak sama mówiła, gdy jest w Polsce tęskni za Węgrami, będąc na Węgrzech, tęskni za Polską. Tematem przewodnim wystawy są piękne krajobrazy węgierskie.

prelegentkawokalistkispotkanie

Drugi dzień Festiwalu to także porywający wykład Anny Butrym Węgry. Fascynująca podróż literacka. Anna Butrym z wykształcenia jest hungarystką, zajmuje się tłumaczeniami literatury węgierskiej. Przekłady jej autorstwa to nie tylko powieści, dramaty sceniczne, poezja, ale także teksty piosenek czy filmy. Anna Butrym to także prezenterka i autorka vloga Węgierska randka, popularyzującego kulturę tego kraju. Tłumacząc teksty literackie pragnie, by trafiły one do jak największego kręgu odbiorców, by były czytane, nie – zalegały na półkach bibliotecznych. Tematem wykładu Anny Butrym była właśnie współczesna literatura węgierska, dostępna w Polsce. Na wybranych przykładach, pokazała jak różnorodna jest to literatura i warta tego, by się z nią zapoznać. Obok takich nazwisk jak Sandor Marai czy Ferenc Molnar, pojawiły się i te mniej znane polskiemu czytelnikowi: Andrei Tompy autorki Domu kata, Viktora Hotvatha autora Tureckiego lustra czy Krisztiny Toth autorki krótkich opowiadań zebranych w tomie Linia kodu kreskowego.

koncert

 

Spotkanie z charyzmatyczną i pełną energii Anną Butrym zakończyło tegoroczny Festiwal, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach grantu Bielsko-Bialski (po)ciąg do literatury.

Nadesłała: Książnica Beskidzka w Bielsku-Białej