WYKŁAD

[Relacja] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W ZAWIERCIU

Wykład w wieży Zamachy i tajne operacje

WYKŁADMaria Dąbrowska powiedziała kiedyś, że historia rzadko ma coś wspólnego z elegancją. Widać to zwłaszcza wtedy, gdy mowa o historii XX wieku, a konkretnie o historii zbrodniczych totalitaryzmów, pod przywództwem Hitlera i Stalina. Każdy jednak zbrodniarz, nawet najpotężniejszy, musi liczyć się z możliwością zamachu na swoje życie. O tym, jak zaplanowano i jak przebiegały zamachy na Adolfa Hitlera i Józefa Stalina, mogliśmy się dowiedzieć z kolejnego wykładu w ramach cyklu „Tajemnice XX wieku”, poprowadzonego przez dr. n. hum. Marcina Janeczka, który odbył się 15 listopada w sali Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Zawierciu.

Postać Marcina Janeczka nie wymaga w naszym mieście rekomendacji: jego barwny styl wykładania przywodzi na myśl popularnego dziennikarza Bogusława Wołoszańskiego, a spotkania z nim są zawsze okraszone projekcją tematycznych slajdów. Dr Janeczek opowiedział o próbach zamachu na Hitlera i Stalina, skupiając się przede wszystkim na tych mniej znanych i spektakularnych.

SPOTKANIE

Z wykładu dowiedzieliśmy się również co nieco o zwyczajach i mentalności obydwóch dyktatorów oraz o stosowanych przez nich środkach bezpieczeństwa, jako że obydwaj, zwłaszcza Stalin, ciągle obawiali się o swoje życie. Dlatego też, oprócz standardowych środków bezpieczeństwa, obaj posługiwali się dublerami. Poruszona została również sprawa śmierci Hitlera, której okoliczności nadal nie są do końca jasne i bezsprzecznie udowodnione.

Choć spotkanie z dr. Janeczkiem było treściwe, w widoczny sposób rozbudziło apetyty słuchaczy na więcej historycznych sensacji. Sensacji tych z pewnością nie zabraknie podczas kolejnego wykładu, który odbędzie się w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej 13 grudnia. Już teraz serdecznie na ten wykład zapraszamy!

Nadesłała: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Zawierciu