[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W PIEKARACH ŚLĄSKICH

Wspomnienie z „Podróży dalekich i bliskich”

spotkanie W 2017 roku Miejska Biblioteka Publiczna im. Teodora Heneczka w Piekarach Śląskich realizowała projekt literacko-podróżniczy „Podróże dalekie i bliskie”, we współpracy z Fundacją Edukacji Międzykulturowej. Projekt został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Promocja czytelnictwa – Partnerstwo dla książki.

Przystępując do działań z Fundacją Edukacji Międzykulturowej chcieliśmy zachęcić mieszkańców Piekar Śląskich do sięgania po literaturę podróżniczą i beletrystykę związaną z wybranymi krajami lub regionami takimi jak: Meksyk, Chiny, Sri Lanka, Turcja i Bliski Wschód, Afryka Wschodnia oraz Beskid Śląski.

zajęcia

Zaangażowaliśmy mieszkańców miasta do czynnego uczestnictwa w proponowanych wydarzeniach, na które składało się 12 warsztatów dla dzieci, 6 spotkań dla dorosłych w ramach literackiego klubu podróżnika, konkurs literacko-plastyczny pt. „Moja książka o krainach dalekich i bliskich”, comiesięczne wystawy publikacji na temat omawianych regionów, a także przedstawienie polsko-tureckiego teatru cieni.

teatr

Zaproponowane mieszkańcom miasta aktywności były często niepowtarzalną okazją spotkania się z podróżnikami, pasjonatami i kulturoznawcami specjalizującymi się w historii, kulturze i tradycji omawianych krajów i regionów. Warsztaty były prowadzone z wykorzystaniem wielu rekwizytów przywiezionych z odległych zakątków świata, z wykorzystaniem zdjęć i filmów dokumentujących podróże. W trakcie spotkań poznaliśmy wybraną literaturę zarówno beletrystyczną, jak i popularnonaukową, za sprawą której bez wychodzenia z domu można przenieść się w bliskie lub dalekie zakątki naszego globu.

pokaz

Szczególną uwagę mieszkańców przykuł unikatowy polsko-turecki teatr cieni Ka, który jest jedynym tego typu teatrem działającym w Polsce, prowadzonym przez Umuta Nebioglu i Alberta Kwiatkowskiego. Widzowie mogli obejrzeć przedstawienie „Rybak” – niezmiernie kolorową, bogatą wizualnie opowieść, w której wiecznie poszukujący łatwych pieniędzy Karagöz postanowił zarobić na życie łowieniem ryb, spotykając bardzo ciekawe, nie zawsze przyjaźnie nastawione morskie stworzenia. Młodzi widzowie spektaklu wypełnili salę po brzegi, ale także rodzice i dziadkowie byli ciekawi, jak skończą się przygody głównego bohatera. Przed spektaklem mieliśmy przyjemność nagrodzić uczestników konkursu literacko-plastycznego „Moja książka o krainach dalekich i bliskich”.

zajęcia

Pod koniec listopada projekt dobiegł końca, ale będziemy z pewnością kontynuować rozpoczęty cykl spotkań.  Pozostały nam fotografie, którymi z przyjemnością się podzielimy.

zajęciazajęcia

Nadesłał: Łukasz Żywulski, Miejska Biblioteka Publiczna im. Teodora Heneczka w Piekarach Śląskich