[Relacja] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W ZAWIERCIU

Wykład – Wojny i pieniądze

SPOTKANIE13 grudnia, w dniu szczególnym dla naszej najnowszej historii, w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Zawierciu odbyło się kolejne spotkanie z dr. Marcinem Janeczkiem z cyklu „Tajemnice XX wieku”. Spotkanie odbyło się tradycyjnie w wieży  Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej pod hasłem „Wojny i pieniądze” i składało się z dwóch części. Pierwszą stanowił wykład dr. Janeczka na temat finansowania Rewolucji Październikowej oraz związanego z nią tła międzynarodowego.

Dowiedzieliśmy się jakie były kulisy wybuchu rewolucji bolszewickiej, jaką rolę w jej zorganizowaniu i sfinansowaniu odgrywała postać działacza socjalistycznego Aleksandra Parvusa oraz jaki był stosunek ówczesnych mocarstw do rewolucji w Rosji.

SPOTKANIE

W drugiej części spotkania odbyła się projekcja filmu dokumentalnego pt. „Tajemnica śmierci Hitlera”, zrealizowanego w tym roku przez dr. Marcina Janeczka i Adama Cholewkę, w którym poznaliśmy mniej znane aspekty sprawy ostatnich dni wodza III Rzeszy. Jak zapowiada autor, planowane są kolejne części filmu. Mamy nadzieję, że nie będziemy musieli długo na nie czekać.

Nadesłała: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Zawierciu