To był intensywny rok! Podsumowanie działalności filii bibliotecznej w Wojkowicach Kościelnych
Minął kolejny intensywny rok działalności filii bibliotecznej w Wojkowicach Kościelnych. Początek nowego to doskonała okazja, aby spróbować podsumować stary, 2017 rok. Wojkowicka filia jest placówką elastyczną i systematycznie dostosowującą się do potrzeb swoich najmłodszych czytelników, dlatego odpowiadając na ich potrzeby w ubiegłym roku odbyło się kilkadziesiąt różnorodnych zajęć o charakterze edukacyjnym, kulturalnym i rozrywkowym.
A zaczęło się od ferii zimowych pod hasłem „Zima z książką czyli zimowe rozmaitości”, w których uczestniczyło ponad 20 dzieci. W programie zajęć były warsztaty plastyczne, literackie oraz gry i zabawy ruchowe. Uczestnicy ferii wykazywali się swoimi zdolnościami oraz rozwijali swoje różnorodne talenty. Młodzi adepci sztuki rysowali, malowali, wyklejali, lepili itp. Efektem było wiele ciekawych i oryginalnych prac plastycznych nawiązujących do tematyki zajęć: plakaty propagujące dokarmianie zwierząt zimą, sporty i zabawy zimowe, pejzaże zimowe, galeria bałwanków, modowe kolaże gazetowe, trójwymiarowe choinki z tektury, maski karnawałowe wykorzystane podczas balu przebierańców. W czasie ferii w obchodziliśmy również Dzień Babci i Dziadka. Zajęcia, jak na bibliotekę przystało, uzupełniało głośne czytanie fragmentów książek, opowiadań i wierszy.
Jak co roku siewierska biblioteka wzięła udział w kampaniach: „Dzień bezpiecznego Internetu” oraz „Tydzień z Internetem”. Dzień Bezpiecznego Internetu w 2017 roku obchodzony był pod hasłem „Razem zmieniamy Internet na lepsze”. Podczas trzynastej edycji tego wydarzenia w Polsce organizatorzy zwracali uwagę na rolę każdego użytkownika Internetu w budowaniu bezpiecznego i przyjaznego środowiska online. Filia biblioteczna w Wojkowicach Kościelnych wsparła to przedsięwzięcie poprzez zorganizowanie zajęć edukacyjnych na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów. Odbyło się kilka spotkań poświęconych bezpieczeństwu w sieci, w których uczestniczyło łącznie ponad 60 uczniów. Podczas lekcji bibliotecznych w klasach I i II szkoły podstawowej wspólnie czytaliśmy książkę pt. „Bezpieczny komputer?”, z której w bardzo przystępny dla swojego wieku sposób uczniowie dowiedzieli się, z jakimi zagrożeniami mogą spotkać się w sieci. Poznali zasady, którymi należy się kierować podczas surfowania w Internecie, gdzie uzyskać pomoc w razie niebezpieczeństwa, jak należy dbać o swój komputer, co to są wirusy i jak ich unikać. Przyswoili zasady kulturalnego zachowania w Internecie.
Natomiast podczas cotygodniowych zajęć plastyczno-literackich, o bezpiecznym korzystaniu z Internetu dzieci dowiadywały się podczas czytania o przygodach Franka z książki „Dzieci w sieci dobrych manier”, która jest przewodnikiem po internetowym życiu. . Po przeczytaniu wszystkich zabawnych przygód Franka złapanego w sieć dobrych manier dzieci sprawdzały czy z kulturą poruszają się po sieci rozwiązując test na „Damę i Dżentelmena”. Nauka nie poszła na marne. Wszyscy zdali śpiewająco! Podczas zajęć dzieci stworzyły swoje wizje plakatów dotyczących bezpieczeństwa w sieci oraz zasad korzystania z Internetu. Podsumowaniem tych spotkań było wspólne stworzenie NETYKIETY – czyli zasad dobrego wychowania w sieci, którą wszystkie dzieci zobowiązały się przestrzegać.
„Tydzień z Internetem” to kampania, której celem jest zachęcenie jak największej liczby osób do poznania możliwości, jakie daje Internet. W Polsce odbyła się już po raz siódmy. W ramach „Tygodnia z Internetem” w filii bibliotecznej w Wojkowicach Kościelnych odbyło się spotkanie „e-Pasjonaci”; w którym wzięły udział przedstawicielki Zespołu Śpiewaczego „Niezapominajki” działającego przy PZERiI w Wojkowicach Kościelnych. Hasłem przewodnim ubiegłorocznej edycji kampanii było „Inspiruj się i dziel swoimi pasjami. W Internecie!” Spotkanie poświęcone było trzem obszarom bliskim naszemu życiu codziennemu czyli: majsterkowaniu, gotowaniu i szyciu, a głównym jego celem było zdobycie przez uczestników na ten temat dużo ciekawych i praktycznych informacji. Uczestniczki spotkania rozwiązywały quiz dotyczący majsterkowania, gotowania i szycia. Mogły więc z jednej strony przekonać się, ile cennych informacji mają na wyciągniecie ręki w Internecie, z drugiej – że blogerem może być każdy, wystarczy mieć pasję i energię do dzielenia się swoimi zainteresowaniami z innymi ludźmi.
Jedną z głównych form działalności bibliotecznej są lekcje, podczas których uczniowie spotykali się m.in. z bohaterami lektur oraz ulubionych powieści i bajek podczas lekcji z cyklu „Szlakiem lektur szkolnych”. Uczniowie poznawali odpowiedzi na różne dziwne pytania dzięki serii książek „Ciekawe dlaczego…”.
Kilka lekcji bibliotecznych odbyło się w ramach „Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci”. W lekcjach uczestniczyli uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej. Każde zajęcia rozpoczynało głośne czytanie książki Zofii Staneckiej „Basia i biblioteka”. Po wysłuchaniu opowiadania uczniowie dyskutowali na temat dlaczego tak ważne jest czytanie książek oraz poznawali zalety książek. Następnie wspólnie stworzyli plakat „Zalety książki. Czyli dlaczego warto czytać”. Uczestnicy zajęć rozwiązywali również zadania i zagadki dotyczące ulubionych książek i bohaterów bajek. Natomiast podczas warsztatów zorganizowanych w ramach cotygodniowych zajęć plastyczno-literackich oprócz głośnego czytania i poznawania zalet książek dzieci tworzyły plakaty z bohaterami swoich ulubionych książek. Powstały bardzo ciekawe i kolorowe prace. Celem wszystkich zorganizowanych zajęć było rozpowszechnienie czytelnictwa wśród najmłodszych oraz zachęcenie młodych czytelników do sięgania po książki.
Z okazji „Dnia Ziemi” odbyły się lekcje, pogadanki i dyskusje na temat ekologii, ochrony zwierząt i roślin oraz segregacji surowców wtórnych. Kilkanaście lekcji poświęconych było takim tematom jak: „Walentynki”, „3 Maja”, „Święto flagi”, „Polskie symbole narodowe”, „Dzień Matki”, „Wielkanoc”, „Książka naszym przyjacielem”.
W lipcu i w sierpniu w filii zorganizowane były wakacyjne zajęcia plastyczno-literackie. Ogółem odbyło się 12 spotkań, w których uczestniczyło 22 dzieci w wieku od trzech do jedenastu lat, a łączna frekwencja wyniosła 123 odwiedzin. Wzorem lat ubiegłych zajęcia te realizowane były w ramach ogólnopolskiej kampanii „Zachowaj trzeźwy umysł” pod hasłem „Na skrzydłach przyjaźni”. Motywem przewodnim wakacyjnych spotkań była przyjaźń, uświadamianie sobie przez dzieci swojej wartości oraz umiejętność funkcjonowania w grupie. Odbyło się wiele pogadanek dotyczących aktywnego spędzania wolnego czasu, podkreślających wartość przyjaźni, umiejętności współpracy w grupie, szukania wspólnych zainteresowań, bezpieczeństwa w sieci, promujących zdrowy i bezpieczny styl życia.
Podczas wakacyjnych warsztatów odbyły się trzy spotkania nawiązujące do tematyki zajęć. Dzieci uczestniczyły więc w spotkaniu z Młodzieżową Drużyną Pożarniczą z Wojkowic Kościelnych. Kolejne z zajęć poświęcone utrwalaniu przyjaźni poprowadziła pedagog Pani Aneta Frączek z Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Będzinie z siedzibą w Siewierzu. W formie zabaw integracyjno-sensorycznych oraz z wykorzystaniem technik KLANZY dzieci poznawały cechy prawdziwego przyjaciela, wartość przyjaźni i uczyły się ufać sobie nawzajem. O bezpiecznym zawieraniu znajomości w Internecie i spędzaniu czasu w okresie wakacji poświęcone było spotkanie z policjantem młodszym aspirantem Panem Marcinem Welonem.
We wrześniu i październiku odbyło się kilka lekcji z cyklu „Wojny dorosłych – historie dzieci”. Uczniowie klas II i III poznali książki „Asiunia” Joanny Papuzińskiej oraz „Wszystkie moje mamy” Renaty Piątkowskiej, które w przystępny i zrozumiały dla dziecka sposób przybliżają temat wojny. „Asiunia” to historia oparta na prawdziwych wydarzeniach z życia Joanny Papuzińskiej – małej Asiuni – która przeżyła II wojnę światową. To opowieść o tym jak z perspektywy pięcioletniego dziecka wyglądała wojna. Z kolei „Wszystkie moje mamy” to książka opisująca historię małego Szymka, bohatera tej historii, który bierze nas za rękę i prowadzi za druty warszawskiego getta. Autorka pokazuje nam wojnę widzianą oczami dziecka, a rzadko patrzymy na nią z tej perspektywy. W książce pojawia się postać Ireny Sendlerowej, która uratowała od zagłady dwa i pół tysiąca dzieci.
Kilka spotkań poświęconych było pogadankom na temat literatury dla dzieci i młodzieży, „Literatura młodzieżowa – przegląd klasyki i nowości”, „Książka na ferie”, „Lista przebojów – książka na wakacje”, w czasie których rozmawialiśmy o tym czy warto czytać, co czyta młodzież, o ich preferencjach czytelniczych.
W listopadzie odbyło się uroczyste „Pasowanie na czytelnika”, w którym uczestniczyli uczniowie klasy pierwszej wraz z wychowawczynią Panią Moniką Sułkowską. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, dowiedzieli się, jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić, czytając książkę. Wysłuchali wierszy o książce i bibliotece, poznali prośby książki. Odgadywali także bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą kochać i szanować książki, a każdy uczeń „Wielką Księgą Baśni” został pasowany na czytelnika. Na pamiątkę tego wydarzenia nowi czytelnicy otrzymali książki, zakładki do książki oraz pamiątkowy dyplom, który będzie im przypominał o tym uroczystym wydarzeniu.
Szlakiem „Przygód Koziołka Matołka” udali się uczniowie klas II podczas jednej z jesiennych lekcji w bibliotece. Razem z przesympatycznym, śmiesznym i łatwowiernym koziołkiem uczniowie przemierzali świat i Polskę w poszukiwaniu mitycznego Pacanowa. Natomiast z okazji „11 Listopada – Święta Niepodległości” poznawali historię sprzed 99 lat oraz postać marszałka Józefa Piłsudskiego, a także wykonywali kotyliony z bibuły. Podczas kolejnych dwóch lekcji poznawaliśmy twórczość Michała Rusinka czytając „Wierszyki domowe”, które dotyczą domu i przedmiotów, które się w nim znajdują. Uczniowie dowiedzieli się z wierszy, że nasze domowe przedmioty prowadzą tajne podwójne życie kiedy na nie nie patrzymy, że np. wanna, zlew, szafa, drzwi mają nam sporo do powiedzenia. Że w łazience może przydarzyć się coś niezwykłego, że nie wiadomo kto jest po drugiej stronie słuchawki prysznicowej, że za którymś kafelkiem może znajdować się skrytka pełna skarbów i wiele, wiele innych ciekawych historii.W łazience
Od kilku już lat tradycją wojkowickiej filii stały się też cotygodniowe zajęcia literacko-plastyczne. Tematyka zajęć jest dostosowana do wieku i zainteresowań uczestników i nawiązuje do ciekawych i aktualnych wydarzeń i świąt. I tak podczas ponad 20 spotkań były m.in. zajęcia: „Dzień Babci i Dziadka”, „Dzień Kota” „Walentynki” , „W poszukiwaniu wiosny”, „Pierwszy Dzień Wiosny” ,„Dzień Internetu”, „Bezpieczny Internet”, „Dzień Książki”, „Ulubiony bohater literacki”, „Dzień Matki”, „Jesień w Stumilowym lesie”, „Halloween”, „”Święto Niepodległości”, „Dzień Jeża”, ”Dzień Pluszowego Misia”, „Mikołajki” i wiele innych równie ciekawych. Podczas zajęć odbyły się również „Kreatywne warsztaty artystyczne”, na których dzieci wykonywały przed Wielkanocą stroiki, koszyczki, baranki świąteczne, natomiast podczas grudniowych zajęć kartki i ozdoby świąteczne. W czasie tych zajęć powstało wiele ciekawych prac plastycznych, a w trakcie każdych kilkanaście minut poświęconych jest na głośne czytanie wybranych dostosowanych do tematyki utworów.
I tak minął nam rok, a przed nami kolejny i nowe cele i wyzwania…
Nadesłała: Marzena Wacławek, Filia biblioteczna w Wojkowicach Kościelnych
Biblioteka wspiera Cele Zrównoważonego Rozwoju