[Relacja] KSIĄŻNICA BESKIDZKA W BIELSKU-BIAŁEJ

Juliusz Wątroba w Bielsku-Białej

autorNowy rok 2018 rozpoczęliśmy w Książnicy Beskidzkiej spotkaniem z poetą, Juliuszem Wątrobą. 9 stycznia w bielskiej bibliotece, licznie zebranym gościom, fanom swojej twórczości, przyjaciołom i znajomym, opowiedział o najnowszym tomiku wierszy pt. Krzesany światłem.

Juliusz Wątroba pochodzi z Rudzicy. Jest poetą, satyrykiem, autorem wierszy lirycznych i satyrycznych, fraszek, piosenek, tekstów kabaretowych, felietonów. Debiutował w 1977 roku, pisywał do Szpilek. Opublikował wiele tomików poezji i satyr. Współpracował z Polskim Radiem, z Bielską Sceną Kabaretową. Jego twórczość doceniona została na wielu konkursach literackich, a sam poeta zdobył liczne nagrody.

spotkanie

Poeta, od lat będąc w szczęśliwym związku, lubi otaczać się pięknymi kobietami. I tym razem nie było inaczej. Specjalnymi gośćmi poety były: profesor Anna Węgrzyniak i malarka Magdalena Kapela. Obecność obu pań nie była przypadkowa – profesor Węgrzyniak jest autorką wspaniałej recenzji Krzesanego światłem, a Magdalena Kapela stworzyła szatę graficzną tomiku. Artystka wspólnie z poetą odczytała kilka wybranych utworów. A wszystko to przeplatane było pięknymi piosenkami pochodzącymi ze spektaklu Pociąg do miłości.

spotkanie

Wiersze zebrane w najnowszym tomiku Juliusza Wątroby to piękne liryki, o przemijaniu, miłości, kobietach. O życiu. Zamknięte w krótkiej misternej formie. Poeta z łatwością i wyraźną przyjemnością bawi się słowem i znaczeniem. Profesor Węgrzyniak tak pisze o poezji Juliusza Wątroby: „w pozornie lekkich wierszach znajdziemy kwestie bardzo poważne – pytania o związki z naturą, pytania o czas, wieczność, duszę. Są te wiersze literacko oszlifowane, często konceptualne, a zarazem prawdziwe, nasycone realiami, bo w masce wesołka Juliusz Wątroba opowiada swoją historię (miłość – choroba – powrót do życia)”.

Zapraszamy do zapoznania się z twórczością Juliusz Wątroby.

spotkanie

Nadesłała: Książnica Beskidzka w Bielsku-Białej

Biblioteka wspiera Cele Zrównoważonego Rozwoju

cele pokój