[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SIEMIANOWICACH ŚLĄSKICH

Japonia

Japonia

Kraje Azji to dla nas bardzo odległe krainy, które niejednokrotnie nie są w zasięgu naszego zwiedzania. Jednakże dzisiejszego poranka zebrane w Bibliotece osoby wybrały się do Japonii, a to za sprawą pani Aleksandry Lipko-Filus, która miała okazję odwiedzić Japonię. Na co dzień Pani Ola jest dyrektorem Pływalni Miejskiej i instruktorem w Śląskiej Akademii Aikido.

Dzięki jej bardzo ciekawym opowieściom podglądnęliśmy nieco życie codzienne Japończyków oraz ich kulturę. Prelegentka zwróciła uwagę na częste łączenie w tym kraju starego z nowym, zwłaszcza jeśli chodzi o zabudowania. Poza tym wiele rzeczy młodzi ludzie robią wspólnie z tymi wcześniej urodzonymi. Dla Japończyków bardzo ważna jest też czystość, kultywowanie tradycji i religia. Liczne zdjęcia pokazane przez Panią Olę przedstawiły nam przede wszystkim współczesną Japonię, a trzy zaprezentowane kimona dodatkowo wprowadziły nas w klimat kraju kwitnącej wiśni. Te tradycyjne japońskie stroje wyglądają bardzo ładnie, ale sztuką jest ich prawidłowe założenie.

Spotkanie było doskonałą okazją do poznania innej kultury, ale też zachęciło przybyłych uczniów do zgłębienia tematu, o czym świadczyły indywidualne rozmowy z Panią Olą na zakończenie dzisiejszych „Wędrówek dalekich i bliskich”.

Anna Leszczak

Barbara Trawińska

JaponiaJaponiaJaponia

Japonia

Japonia

Japonia

Japonia

Japonia