[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SIEMIANOWICACH ŚLĄSKICH

Zdjęcie 1O tragicznych losach księdza Jana Machy

Bohaterem pierwszego w tym roku spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej w ramach cyklu „Spotkania ze Śląskiem” był pochodzący z Chorzowa Starego ksiądz Jan Macha.

Przybyli goście uczestniczyli w spotkaniu z Dagmarą Drzazgą, autorką filmu dokumentalnego pt. „Bez jednego drzewa las lasem zostanie” opowiadającego o tragicznych losach księdza Machy – założyciela podziemnej organizacji „Konwalia”, która w czasie II wojny światowej niosła pomoc ubogim mieszkańcom Śląska. Za swoją działalność ksiądz Jan został aresztowany i uwięziony, a w grudniu 1942 roku zgilotynowany w katowickim więzieniu. Autorka filmu wprowadziła przybyłych również w kulisy powstawania filmu.

 

Uczestnikami spotkania byli także członkowie rodziny księdza – siostrzenica Małgorzata Kozak oraz siostrzeniec Kazimierz Trojan, którzy podzielili się wspomnieniami rodzinnymi oraz opowiedzieli o zbieraniu dokumentacji do rozpoczętego w 2013 roku procesu beatyfikacyjnego księdza Machy. Dokumenty oraz pamiątki po księdzu męczenniku zostały przekazane do Watykanu.

Nad całością spotkania czuwał dr Zdzisław Janeczek, który także przekazał swoją wiedzę na temat działalności księdza.

Jolanta Basiaga

Siemianowice 1