spotkanie

[Relacja] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RACIBORZU

Reminiscencje, czyli melodie znane i lubiane  w bibliotece

spotkanie7 marca w raciborskiej bibliotece odbyło się spotkanie „Melodie znane i lubiane”. Przed licznie zebraną publicznością zaprezentowały się skrzypaczka Jolanta Cwik oraz raciborska poetka Jagoda Wałaszek.

Spotkanie rozpoczęła pani Jolanta od utworu Straussa „Nad pięknym modrym Dunajem”. Przygotowany na ten wieczór repertuar był kompilacją tytułowych znanych i lubianych melodii. Publiczność z westchnieniem rozpoznała takie utwory jak motyw przewodni z „Nocy i dni”, rozsławioną przez tenor Pavarottiego neapolitańską pieśń „O sole mio” czy „Serenadę” Franza Schuberta. Recital zakończył offenbachowski taniec „Kankan”.

spotkanie

Pani Jagoda rozpoczęła od peanu na cześć biblioteki i książek, by płynnie przejść do lirycznego portretu Raciborza nocą. Recytację każdego wiersza poprzedzał krótki wstęp, tłumaczący – często w humorystycznej anegdocie – genezę utworu. Poezja pani Wałaszek sięga po inspiracje do codzienności. W swoich utworach porusza tematy przemijania, ciała, miłości, czy domowego bałaganu. Jak sama przyznaje: „Jestem estetą. Wrażliwa i na piękno, i na brzydotę”.

spotkanie

Nadesłała: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu