[Relacja] MIEJSKO-GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SIEWIERZU

OGÓLNOPOLSKIE CZYTANIE „JEŻYCJADY” W SIEWIERSKIEJ BIBLIOTECE Z WIŚNIAMI W TLE

wystawkaMiejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Leona Korusiewicza w Siewierzu przyłączyła się do akcji Ogólnopolskiego Czytania „Jeżycjady” Małgorzaty Musierowicz. W dniu 21 marca 2018 roku do siewierskiej biblioteki zawitali uczniowie klas VI b i VI c ze Szkoły Podstawowej im. Księstwa Siewierskiego w Siewierzu na wspólne czytanie powieści „Feblik” Małgorzaty Musierowicz pod opieką pań: Joanny Krzykawskiej, Magdaleny Ciemięgi i Patrycji Pięty.

Akcja ogólnopolskiego czytania „Jeżycjady” ma na celu promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, zwłaszcza książek Małgorzaty Musierowicz.

Małgorzata Musierowicz, to uznana autorka książek dla młodzieży, głównie cyklu powieściowego „Jeżycjada”, opowiadającego o losach  poznańskiej rodziny Borejków. Pisarka jest również autorką ilustracji do swoich książek.

Podczas wspólnego czytania powieści „Feblik” w siewierskiej bibliotece królowały wiśnie.  Dziewczyny stały się właścicielkami papierowych wiśniowych kolczyków, a chłopcy przypięli sobie wiśnie na ubraniach. Wiśnie pojawiły się nie bez powodu, bowiem dały one początek historii miłości  głównych bohaterów książki Agnieszki Żyry i Ignacego Grzegorza Stryby.

W rolę lektorów fragmentów powieści wcieliło się trzynastu uczniów. Pozostali zamienili się w słuchaczy. Czytający za swój trud zostali nagrodzeni brawami.

spotkanie

Po poznaniu losów Agnieszki i Ignacego przyszła pora na wykonanie niesamowitego zadania. Uczniowie klas VI b I VI c podjęli się próby stworzenia „żywego” drzewa genealogicznego szczęśliwej, poznańskiej rodziny Borejków. To niełatwe zadanie przysporzyło im sporo frajdy, trudu i zamieszania. W rolę seniora rodu Ignacego  Borejko wcielił się Kacper Roch, seniorkę rodu Milę Borejko odegrała Amelia Kozieł. Kolejni uczniowie pełnili role pozostałych członków rodziny Borejko. Uczniom, którym nie udało się wejść do klanu Borejków przypadła rola  „krewnych i znajomych Borejków”.  Nad tworzeniem drzewa czuwała Oliwia Bryszkowska jako Małgorzata Musierowicz wraz z Alicją Szymiec. Rola Agnieszki Żyry, bohaterki „Feblika” przypadła w udziale Amelii Sularz, a Ignacym Grzegorzem Strybą został Pablo Korytan.

drzewo

Wszyscy członkowie rodu Borejko wraz z nauczycielami oraz „krewnymi i znajomymi” zostali uwiecznieni na wspólnym, pamiątkowym zdjęciu.

Uczestnicy spotkania otrzymali dyplomy, płyty CD i słodkie upominki. Spotkaniu towarzyszyła wystawa poświęcona twórczości Małgorzaty Musierowicz.

Mamy nadzieję, że udział w tym interesującym wydarzeniu będzie dla młodzieży zachętą do lektury książek  Małgorzaty Musierowicz.

Biblioteka wspiera Cele Zrównoważonego Rozwoju

 cele   pokój

Nadesłała: Jolanta Jakubczyk, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Siewierzu