Rozmowa z Nowojorską Biblioteką Publiczną
Pragniemy podzielić się z Państwem radosnym dla nas faktem nawiązania kontaktu z jedną z największych bibliotek publicznych na świecie – The New York Public Library. Nowojorska Biblioteka Publiczna należy do czołówki najważniejszych bibliotek naukowo-badawczych w Stanach Zjednoczonych. Składa się z: 4 bibliotek naukowo-badawczych, 4 głównych bibliotek wypożyczających, biblioteki dla osób niepełnosprawnych i 77 mniejszych dzielnicowych oddziałów bibliotecznych.
12 kwietnia o godz. 15.30 czasu polskiego połączyliśmy się, za pośrednictwem Google Hangouts, z pracownikami amerykańskiej placówki. Naszymi rozmówcami byli: Johannes Neuer – Dyrektor ds. Obsługi Klienta, Zach Margolis – Kierownik ds. Edukacji Technologicznej Młodzieży, Stephanie Anderson – Zastępca Dyrektora Działu Gromadzenia i Opracowania, Susan Hansen – Kierownik Filii w South Beach, Sarah Ross – Kierownik Filii w Dongan Hills, Izabela Owusu-Ansah – bibliotekarka oddziału dla młodzieży w George Bruce Library, Margo Moore – bibliotekarka oddziału dla dzieci w George Bruce Library.
Podczas spotkania online mogliśmy wymienić się doświadczeniami dotyczącymi m.in. wdrażania projektów wykorzystujących nowoczesne technologie, specyfiki pracy, misji czy przyświecających nam idei. Okazało się, że nasze cele i założenia są na wielu płaszczyznach zbieżne. Działalność obu instytucji jest podobna, zarówno w zakresie oferty dla najmłodszych – głośne czytanie, warsztaty edukacyjne i rozrywkowe, konkursy, jak i dla dorosłych czytelników – spotkania autorskie, koncerty, wernisaże, kursy komputerowe etc.
Z całą pewnością różni nas skala, rozmach i zasięg, a także zakres możliwości, w ramach posiadanych środków, przekładających się np. na zaawansowanie technologiczne (np. drukarki 3D, zajęcia z Ardruino, zajęcia z robotyki), stosowane również w kontaktach z użytkownikami, którzy za oceanem mogą znacznie więcej operacji dokonywać online.
Przedstawiciele nowojorskiej biblioteki podkreślali, że ze względu na fakt, iż w dużej mierze z ich usług korzystają ludzie młodzi, starają się, by proponowana oferta nie miała charakteru gotowych rozwiązań. Udostępniając narzędzia i ewentualną pomoc w wyborze drogi, pragną inspirować do własnych poszukiwań oraz prób realizacji. Ważnym motorem działań, owocujących wdrażaniem nowych pomysłów w obu instytucjach – amerykańskiej i naszej, są pasje, zainteresowania oraz talenty samych pracowników. Nasz entuzjazm i zapał jest silnym motywatorem dla czytelników – uczestników zajęć, warsztatów, spotkań. Nawiązany kontakt stanowił również doskonałą okazję do wzajemnych pytań o gromadzone zbiory, w tym te polskojęzyczne oraz preferencje czytelnicze. Wśród najpopularniejszych gatunków literackich czytanych przez Polonię, wymienione zostały: powieści sensacyjne, fantastyka, literatura faktu – wspomnienia i biografie. Bardzo miłym akcentem była możliwość rozmowy, w rodzimym języku, z dwiema, pochodzącymi z naszego kraju, bibliotekarkami z filii w Harlemie.
Propozycja internetowego spotkania padła ze strony nowojorskiej biblioteki, która pozytywnie odpowiedziała na wysłaną przez nas wiadomość elektroniczną z zaproszeniem do współpracy. Istnieje duża szansa, że wzajemne wsparcie zaowocuje nowymi inicjatywami i kolejnymi kontaktami w przyszłości. Pierwszym ze wspólnych przedsięwzięć prawdopodobnie będzie wspólny konkurs plastyczny.
Nadesłała: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie