[Relacja] KSIĄŻNICA BESKIDZKA

Spotkanie z Jackiem Kachelem

zdjęcie10 maja gościem Książnicy Beskidzkiej był Jacek Kachel – dziennikarz, historyk, fotograf, członek Bielsko-Bialskiego Towarzystwa Historycznego i Towarzystwa Naukowego Żywieckiego. W bielskiej bibliotece promował swoją najnowszą książkę pt. Selma Kurz – Słowik z Bielska i Białej.

Jacek Kachel, bardzo dobrze znany bielszczanom, jest nie tylko świetnym dziennikarzem, publikującym teksty w tygodnikach ogólnopolskich i regionalnych, ale także, a może przede wszystkim autorem wielu prac historyczno-naukowych poświęconych naszemu miastu i ludziom, którzy swoim życiem i pracą przysłużyli się Bielsku i Białej, rozsławiając je na arenie międzynarodowej.

sala

Do tej pory na rynku wydawniczym ukazały się następujące prace dziennikarza: Być kobietą. Sto lat temu na Śląsku Austriackim i w Galicji, Galicja na torach, czyli kolejowa historia Podbeskidzia, Stadt Theater in Bielitz, Sekrety Bielska – Białej.

W Książnicy Beskidzkiej dziennikarz opowiedział o Selmie Kurz, XIX-wiecznej sopranistce i primadonnie, występującej na najważniejszych europejskich scenach operowych. Przyszła śpiewaczka urodziła się w Białej, w wielodzietnej rodzinie żydowskiej. Bieda towarzyszyła jej od najwcześniejszych lat – ojciec Selmy trudnił się naprawą parasoli, zajęciem, które nie było w stanie zapewnić utrzymania rodzinie. Pomimo tego, rodzice starali się zapewnić swym dzieciom godne życie, w tym dostęp do edukacji. Wszystkie pociechy państwa Kurz uczęszczały do przyklasztornej szkoły prowadzonej przez Zgromadzeni Sióstr de Notre Dame. To właśnie tam Selma odkryła, że lubi śpiewać, i robi to pięknie. Początki jej kariery były bardzo trudne, a to z racji braku odpowiednich funduszy na kształcenie. Rodzice nie byli w stanie opłacić córce drogich studiów, dlatego też konieczne stało się znalezienie sponsora wśród bogatej elity Bielska. Nikt jednak nie kwapił się, by w całości opłacić naukę przyszłej primadonny. Pomimo tych przeciwności Selma Kurz ukończyła studia. Młodziutka artystka otrzymała propozycję pracy w większości oper austriackich i niemieckich. Swoją karierę rozpoczęła we Frankfurcie, by po jakimś czasie zacząć występować w sławnej operze wiedeńskiej. Selma stała się cenioną sopranistką, a jej występy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Była niezwykle barwną i ciekawą postacią swojej epoki. Utalentowana, piękna, bogata, i jak to bywa z artystami, nieco ekscentryczna i próżna. Dzięki książce Jacka Kachla, pamięć o niej będzie trwała nadal.

spotkanie

Ciekawe spotkanie zakończył przygotowany przez Jacka Kachla quiz, w którym nagrodami były książki dziennikarza, a także bilety na piątkowy koncert poświęcony pamięci Selmy Kurz. Współorganizatorem promocji książki była Gmina Wyznaniowa Żydowska w Bielsku – Białej, a spotkanie w Książnicy Beskidzkiej otworzyło VII Kongres Kobiet Podbeskidzia.

Nadesłała: Książnica Beskidzka