[Relacja] MIEJSKO-GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SIEWIERZU. FILIA W WOJKOWICACH KOŚCIELNYCH

Wspólne czytanie „Jeżycjady” w filii bibliotecznej w Wojkowicach Kościelnych

PLAKATW tym roku odbyła się II edycja Ogólnopolskiego Czytania „Jeżycjady” Małgorzaty Musierowicz. Akcja została zainicjowana przez Wydawnictwo Akapit Press, pod patronatem Fundacji ABC XXI „Cała Polska czyta dzieciom”. Borejkowie są jedną z ulubionych literackich rodzin od ponad 40. lat. Saga rodziny Borejków bawi i wzrusza kolejne pokolenia Polaków i czytelników na całym świecie, a Małgorzata Musierowicz od kilkudziesięciu lat towarzyszy kolejnym pokoleniom czytelniczek. Pisarka jest również autorką ilustracji do swoich książek.

Jeżycjadę, jak wiemy, można czytać wszędzie – w domu, w szkole, w parku, w pociągu – można i w bibliotece. Dlatego też filia biblioteczna w Wojkowicach Kościelnych włączyła się w akcję.

Do wspólnego, głośnego czytania wybranych fragmentów „Jeżycjady” zaproszeni zostali uczniowie szkoły podstawowej w Wojkowicach Kościelnych. Podczas kilku spotkań na lekcjach bibliotecznych oraz dodatkowych zajęciach plastyczno-literackich uczniowie czytali fragmenty książek „Kwiat Kalafiora” oraz „Ida sierpniowa” należących do serii „Jeżycjada”. Zanim jednak przeszliśmy do czytania dzieci zapoznały się z twórczością pisarki. Przygotowana została też wystawa prezentująca twórczość Małgorzaty Musierowicz w tym tomy „Jeżycjady”.

SALA

Uczniowie rozwiązywali również testy i krzyżówki dotyczące poznanych fragmentów. Wykorzystując dostępne w bibliotece książki ustalali kolejność chronologiczną „Jeżycjady” oraz poznawali drzewo genealogiczne rodziny Borejków. Na zakończenie w podziękowaniu uczestnicy otrzymali dyplomy za udział w „Ogólnopolskim czytaniu „Jeżycjady” Małgorzaty Musierowicz”. Akcja czytania „Jeżycjady” miała na celu promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, zwłaszcza książek Małgorzaty Musierowicz. Mamy więc nadzieję, że podróż śladami Borejków pobudziła wspomnienia tych, którzy znają już cykl powieściowy oraz zachęciła tych, którzy jeszcze nie mieli okazji go poznać. Małgorzata Musierowicz mawiała: „W wyobraźni wszystko się mieści”- więc tego się trzymajmy.

Nadesłała: Marzena Wacławek, Filia Biblioteczna Wojkowice Kościelne