[Relacja] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA

Klub Przyjaciół Biblioteki na Ostrogu z wizytą w Katowicach

rysunkiKlub Przyjaciół Biblioteki na Ostrogu nie próżnuje nawet w wakacje! Po całorocznych spotkaniach przy Bielskiej 12 panie z klubu wyruszyły na pierwszą z dwóch zaplanowanych wycieczek – odwiedziły Bibliotekę Śląską oraz Muzeum Śląskie w Katowicach.

Deszczowa aura nie wystraszyła uczestniczek, które z samego rana wyruszyły pociągiem do stolicy naszego województwa. Pierwsze kroki panie skierowały do gmachu biblioteki przy placu Europy. Tu mogły zobaczyć m.in. Dział Zbiorów Specjalnych a w nim najmniejsze książki świata czy cenne starodruki, dział filmów oraz dokumentów dźwiękowych z unikatowymi, kolekcjonerskimi zbiorami i czytelnię prasy oraz czytelnię ogólną. Jednak największe wrażenie zrobiło na nich miejsce na co dzień niedostępne dla zwiedzających a mianowicie Magazyn Wysokiego Składowania, gdzie zgromadzonych jest blisko 500 mln woluminów.

księgi

-Dowiedziałyśmy się, że realizuje się tu dziennie ponad 650 zamówień a droga którą musi przebyć książka to dziesięć pięter. Wszystko jest oczywiście w pełni zautomatyzowane.  Zamówienie dociera do czytelnika w około 20 minut – mów Jolanta Sienkiewicz z MiPBP, organizatorka wycieczki.

Kolejnym punktem programu był gmach nowo wyremontowanego Muzeum Śląskiego, w którym panie odwiedziły m.in. galerię śląskiej sztuki sakralnej i sztuki polskiej 1800-1945, zwiedziły laboratorium przestrzeni teatralnych oraz obejrzały wystawę poświęconą historii Górnego Śląska.

muzeum

Nadesłała: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu