[Relacja] MIEJSKO-GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SIEWIERZU. FILIA W WOJKOWICACH KOŚCIELNYCH

„Wakacje z bajkami uśmiechajkami” w filii bibliotecznej w Wojkowicach Kościelnych

zajęciaWakacyjne spotkania biblioteczne w Wojkowicach Kościelnych realizowane były, podobnie jak od kilku już lat, w ramach ogólnopolskiej kampanii „Zachowaj trzeźwy umysł”. Zajęcia odbywały się dwa razy w tygodniu i cieszyły się dużym zainteresowaniem dzieci. Ogółem odbyło się 12 spotkań, w których uczestniczyło 23 dzieci w wieku od 4 do 10 lat, a łączna frekwencja wyniosła 128 odwiedzin.

Najważniejszym celem spotkań było uświadomienie dzieciom, że wolny czas można spędzić bezpiecznie i zdrowo. Zgodnie z założeniami kampanii podczas zajęć mówiliśmy m.in. o aktywnych formach spędzania wolnego czasu, bezpieczeństwie w mieście i na drodze, prawidłowym zachowania się nad wodą, w górach, lesie oraz w czasie burzy. Dzieci poznawały i utrwalały sobie numery alarmowe. O bezpieczeństwie na drodze, podczas jazdy na rowerze, o niebezpieczeństwie w sieci opowiadał zaproszony funkcjonariusz policji. Szczególną uwagę poświęcił problemowi – jak się zachować w kontaktach z nieznajomymi. Uczulał i zwracał uwagę dzieci na zagrożenia, jakie mogą czyhać na nie w Internecie i na ulicy ze strony nieznanych im osób. Pan policjant dużą radość sprawił dzieciom, prezentując się w mundurze oraz pokazując przyniesione ze sobą akcesoria policyjne: czapki, pałki, pistolet pokazowy i kajdanki. Pogadankę uzupełniło obejrzenie instruktażowych filmików przygotowanych przez Policję o tym, jak zachować się podczas różnych niebezpiecznych sytuacji, a w szczególności w przypadku spotkania z osobą nieznajomą.

zajęcia

Z kolei przedstawicielki Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej głównie opowiadały o zachowaniu bezpieczeństwa w kontakcie z ogniem i sposobie zachowania się podczas pożaru. Uczyły zasad zachowania się w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia oraz o udzielaniu pierwszej pomocy osobom poszkodowanym.

Była również mowa o tym jak ważna jest sprawność fizyczna i w jaki sposób dbać o nią, dlatego też część zajęć przeznaczona była na zabawy ruchowe z wykorzystaniem technik Klanzy, gry i zabawy z piłką, kręglami, skakankami, czyli w ruchu spędzali czas pomiędzy zajęciami plastycznymi i literackimi.

zajęcia

Dopełnieniem tematycznych pogadanek było głośne czytanie różnego rodzaju tekstów nawiązujących do tematyki zdrowia i bezpieczeństwa. W tym roku mottem przewodnim kampanii było hasło „Autoportret. Zadziwiam siebie, gdy siebie poznaję – czyli o budowaniu poczucia własnej wartości”. Dlatego też każde zajęcia rozpoczynały się czytaniem bajek pomagajek i bajek uśmiechajek, z których dzieci dowiedziały się między innymi, że do odważnych świat należy, czyli jak odkryć swoje mocne strony, że trening czyni mistrza, a wspólny cel łączy a nawet bawi i wiele innych, dzięki którym dzieci mogły lepiej poznać siebie i uwierzyć w swoje możliwości.

Odbyło się także kilka mini-konkursów plastycznych min.: Ilustracja do wiersza Jana Brzechwy „Na straganie”, „Jedzie, jedzie straż pożarna”, „Uśmiechajka, czyli kwiat  zdolności i umiejętności”.

Z kolei podczas zajęć plastycznych powstało wiele ciekawych i oryginalnych prac, często wykonanych nietypowymi technikami. Wykorzystując swoją wyobraźnię dzieci tworzyły kolorowe gąsienice, kwiaty, pawie, kolorowe  pajacyki, samochody i łódki, wakacyjne pejzaże i wiele innych, które można obejrzeć w filii bibliotecznej.

Na zakończenie wakacyjnych spotkań wszyscy otrzymali dyplom uczestnika kampanii „Zachowaj trzeźwy umysł” oraz książkowe nagrody ufundowane przez Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz Pana Zdzisława Banasia.

Nadesłała: Marzena Wacławek, Filia biblioteczna w Wojkowicach Kościelnych