[Relacja] KSIĄŻNICA BESKIDZKA W BIELSKU-BIAŁEJ

CZYTANIEW sobotę 8 września w wielu miastach w Polsce odbyło się Narodowe Czytanie. Akcja zapoczątkowana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego w 2012 roku, z każdym rokiem cieszy się coraz większym zainteresowaniem, a do kolejnych edycji przyłączają się następne miasta. Narodowe Czytanie to akcja, która ma nie tylko zachęcić Polaków do częstszego sięgania po książki, ale także przypomnieć klasykę literatury polskiej. W tym roku internauci, z wielu propozycji, wybrali Przedwiośnie Stefana Żeromskiego.

W Bielsku-Białej Narodowe Czytanie organizowane wspólnie przez Książnicę Beskidzką i Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Miasta przyciągnęło na Rynek starego miasta nie tylko miłośników twórczości literackiej Żeromskiego, ale także i tych, dla których książki są ważne. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele władz miasta: prezydent Jacek Krywult, a także wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Przemysław Drabek i przewodniczący Komisji Edukacji i Kultury Piotr Ryszka.

CZYTANIE

Zebranych powitał dyrektor Książnicy Beskidzkiej, Bogdan Kocurek.

Wszyscy, którzy, pomimo deszczowego dnia, dotarli na bielski Rynek, mogli posłuchać obszernych fragmentów Przedwiośnia odczytanych przez znanych
i cenionych aktorów Teatru Polskiego: Annę Guzik-Tylkę i Kazimierza Czaplę
i Teatru Lalek Banialuka: Lucynę Sypniewską i Włodzimierza Pohla. Tego wyjątkowego dnia każdy mógł wraz z Cezarym Baryką udać się w trudną drogę ku niepodległości, przypomnieć sobie ideę Szklanych Domów.

CZYTANIE

Z okazji Narodowego Czytania można było także odwiedzić Dział Zbiorów Specjalnych Książnicy Beskidzkiej przy ul. Podcienie 9, gdzie przygotowana została okolicznościowa wystawa. Każdy mógł również otrzymać okolicznościową pieczątkę.

Nadesłała: Książnica Beskidzka w Bielsku-Białej