[Relacja] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W ZAWIERCIU

Narodowe Czytanie 2018

spotkanieMiejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Zawierciu ponownie włączyła się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania. 8 września (sobota) w godz. od 10.00 do 13.00 do wspólnego czytania zaprosiliśmy mieszkańców naszego miasta. Lekturą Narodowego Czytania były fragmenty Przedwiośnia Stefana Żeromskiego oraz teksty z listy Antologii Niepodległości. Utwory zaliczane do kanonu literatury patriotycznej, dostarczyły wielu przeżyć i wzruszeń.

czytanie

Tegoroczne Narodowe Czytanie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Zostały zaprezentowane teksty takich twórców jak: Jan Kochanowski Kto mi dał skrzydła, kto mię odział pióry, Piotr Skarga Kazania Sejmowe, Szymon Starowolski Lament Utrapionej Korony Polskiej, Adam Mickiewicz Do matki Polki, Krzysztof Kamil Baczyński Mazowsze czy Zbigniew Herbert Pieśń Raport z oblężonego miasta. Pieśń Legionów Polskich we Włoszech Józefa Wybickiego w swojej pierwotnej wersji, została wykonana przez pracowników Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Zawierciu, przez zaproszonych gości oraz przez wszystkich przybyłych. Całość wydarzenia dopełniała znakomita oprawa muzyczna.

czytanie

Wśród prezentujących znaleźli się ludzie z różnych kategorii wiekowych. Najmłodszymi uczestnikami byli uczniowie z piątej klasy ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Zawierciu. Wzorowo zmierzyli się z trudnymi interpretacyjnie utworami Cypriana Kamila Norwida Moja piosnka II, Zygmunta Krasińskiego Psalmem miłości czy Adama Asnyka Póki w narodzi myśl swobody żyje. Wzorowo zaprezentowały się także uczennice I Liceum Ogólnokształcącego im Stefana Żeromskiego w Zawierciu. Ich wystąpienie dostarczyło zebranym wielu wzruszeń.

Wszystkim uczestnikom i widzom dziękujemy za przybycie i zaangażowanie.

Nadesłała: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Zawierciu