[Relacja] MIEJSKO-POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W PSZCZYNIE

pszczyna27 września w Starostwie Powiatowym odbyła się konferencja pt. Wielopłaszczyznowa rola baśni pod honorowym patronatem Starosty Pszczyńskiego i Burmistrza Pszczyny, organizowana przez Miejsko-Powiatową Bibliotekę Publiczna w Pszczynie.

Sala wypełniła się po brzegi, a zaproszonych gości powitali uroczyście starosta Krystian Szostak oraz dyrektor biblioteki, Teresa Musik. Pani dr Marta Nadolna-Tłuczykont z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach przybliżyła nam wątki związane z modyfikacjami współczesnej baśni. Słuchacze wysłuchali wykładu o tym jak baśń ewoluowała i czym charakteryzują się jej współczesne wersje. Uczestnicy konferencji poznali polecane wydawnictwa, które rozpowszechniają godne uwagi, wartościowe wersje klasycznych baśni.

wykład

Dr Wanda Matras-Mastalerz z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz Prezes Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego we Wrocławiu, wygłosiła wykład na temat szerokiego znaczenia baśni w terapii, edukacji oraz wychowaniu. Przybliżyła słuchaczom również jej rolę w międzypokoleniowej transmisji wartości. Słuchacze poznali ciekawostki na temat książek wydawanych jak leki, na receptę. Na podstawie przytoczonych fragmentów baśni, pani doktor z pasją przekonywała o ogromnej wartości baśni, jako bardzo wdzięcznego materiału do pracy z różnymi grupami wiekowymi. Uczestnicy mogli poznać zachwycające książki, jej własnego autorstwa.

spotkanie

Konferencja należy do jednego z szeregu działań projektu „Baśń łączy pokolenia” realizowanego w ramach programu „Partnerstwo dla książki”.

logosDofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.