[Relacja] BIBLIOTEKA ŚLĄSKA W KATOWICACH

„Latająca Biblioteka Pomysłów” – spotkanie szkoleniowe dla bibliotekarzy

dwie siostry27 września 2018 r. w Bibliotece Śląskiej odbyło się spotkanie szkoleniowe dla bibliotekarzy zorganizowane przez śląską książnicę oraz Wydawnictwo Dwie Siostry.

Głównym celem spotkania było przedstawienie informacji o nowych trendach w literaturze dziecięcej i młodzieżowej oraz pomysłów na praktyczne wykorzystanie tych trendów w pracy z młodymi czytelnikami.

spotkanie

Joanna Piekarska (Biblioteka Narodowa) w referacie Jak ma na imię Czerwony Kapturek? – czyli o zaletach i możliwościach wykorzystania w pracy z dziećmi klasycznych baśni w najnowszym wydaniu zaprezentowała walory poznawcze, estetyczne i terapeutyczne wybranych utworów literackich. Zastanawiała się czy biblioterapia byłaby możliwa w świecie bez książek, czy warto zachęcić do powrotu do klasycznych tekstów kultury, odkrywając ich ukryte znaczenia, oraz przekonywać, że każdy z nas może mieć ogromny, pozytywny wpływ na rozwój dziecka. Autorka zaproponowała również przedsięwzięcia możliwe do przeprowadzenia w każdej placówce, szczegółowo omawiając ich poszczególne etapy – od pozyskania środków, po przeprowadzenie konkursu, spotkania, czy realizację zajęć z użytkownikami biblioteki.

spotkanie

Kolejnym prelegentem był Tomasz Gruszkowski (Biblioteka Narodowa), który przedstawił Zasoby cyfrowe i możliwości ich twórczego wykorzystania w pracy z czytelnikiem – młodszym i starszym.


Gruszkowski

Autor zaprezentował wybrane zasoby cyfrowe przydatne w codziennej pracy bibliotekarza. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, w jaki sposób korzystać z zasobów cyfrowych, gdzie je znaleźć, oraz jak sprawdzić, czy można je w sposób legalny wykorzystać w promocji biblioteki.

W czasie wydarzenia spotkania można było zakupić książki z oferty Wydawnictwa Dwie Siostry z korzystnymi upustami.

kiermasz

logosProjekt „Latająca Biblioteka Pomysłów” otrzymał wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Partnerstwo dla Książki 2018”.

 

 

Nadesłała: Magdalena Gomułka, Biblioteka Śląska;