[Relacja] KSIĄŻNICA BESKIDZKA W BIELSKU-BIAŁEJ

Bibliorodzina na start!

SPOTKANIEPod tym hasłem odbyła się zorganizowana przez Książnicę Beskidzką Noc
w Bibliotece. 6 października 2018 wszyscy, duzi i mali mogli wziąć udział
w zaplanowanych prze bibliotekę atrakcjach, a było ich naprawdę wiele.

Tłumnie zebranych gości powitał dyrektor Książnicy, Bogdan Kocurek życząc wszystkim udanej zabawy. Każdy czy to dorosły, czy dziecko mógł tego wieczoru znaleźć w Bibliotece coś dla siebie. Pracownicy Książnicy zadbali o wszystkich, przygotowując na tę wyjątkową noc szereg atrakcji. Tylko tego wieczoru każdy mógł zwiedzić bibliotekę od kuchni, zajrzeć w każde, na co dzień niedostępne i niewidoczne dla czytelników miejsca, dowiedzieć się, gdzie przechowywane są książki, co kryje się na drugim piętrze i dokąd prowadzą tajemnicze schody.

noc

Wieczór rozpoczęło spotkanie z Jackiem Pałkiewiczem, podróżnikiem, reporterem, odkrywcą źródeł Amazonki. Pałkiewicz od ponad 40 lat przemierza świat, docierając w najdalsze i najbardziej niedostępne jego rejony. W Książnicy opowiedział o swoich niesamowitych wyprawach i przygodach, które im towarzyszyły. Podróżnik wie, jak przetrwać w najbardziej ekstremalnych warunkach, jak przepłynąć Atlantyk w łodzi ratunkowej i chętnie dzieli się tą wiedzą z słuchaczami. Niebanalny życiorys Jacka Pałkiewicza mógłby posłużyć za scenariusz do filmu przygodowego.

spotkanie

Podczas gdy dorośli przemierzali świat w towarzystwie Jacka Pałkiewicza, dzieci mogły wziąć udział w wielu ciekawych warsztatach. Tu coś wybuchało, tam się pieniło i kipiało. A wszystko to dzięki naukowcom z Mądrej Sovy, którzy zabrali dzieci w fascynującą przygodę chemiczno-magiczną. Młodzi adepci nauki mogli przekonać się jak coś działa lub skąd się bierze.

Z kolei escape room Alicja w Krainie Czarów przyciągnął wszystkich tych, którzy sądzili, że znają powieść Lewisa Carolla. Bez lęku stanęli przed królową odpowiadając na jej zagadki. Karą za błędną odpowiedź było oczywiście ścięcie głowy. Nie doniesiono nam jednak o żadnej egzekucji.

Równie ekscytujące okazały się gry planszowe, w których przeciwko sobie stanęli bibliotekarze i czytelnicy.

stolik

Ciekawą propozycją były Czytagramy, czyli słuchowisko dla dorosłych powstałe z nostalgii za magią radia. Opowiadanie Mariny Cwietajewej pt.: Diabeł  w adaptacji i realizacji dźwiękowej Piotra Łyczkowskiego przeczytała Kinga Kosik.

Z najmłodszymi miłośnikami literatury spotkali się znani i lubiani pisarze: Wiesław Drabik, Tomasz Szwed, Renata Piątkowska, porywając dzieci do wspólnej zabawy. Było dużo śmiechu, latających piórek, muzyki i piosenek. Nikt się nie wstydził, nikt się nie bał. Wszyscy śpiewali, a nawet tańczyli.

spotkanie

słoik

Tego specjalnego wieczoru nikt z odwiedzających bibliotekę nie mógł narzekać na nudę. Bogata oferta przyciągnęła całe rodziny – Bibliorodziny. A miłą pamiątką były wspólne rodzinne zabawne zdjęcia wykonane w fotobudce oraz okolicznościowa pieczęć, którą od bibliotecznego zawiadowcy, witającego wszystkich z uśmiechem, otrzymał każdy gość.

Dziękujemy wszystkim za udział. I do zobaczenia w przyszłym roku.

Nadesłała: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Bielsku-Białej