PEWNOŚĆ I KROPKA!
W którym dniu roku rozmawiać z najmłodszymi o ich talentach i wierze we własne umiejętności? Najlepiej w każdym, jednak od dziesięciu lat 15 września wszystkie osoby pracujące z dziećmi mają do tych rozmów fantastyczny pretekst. Jest nim… kropka, która właśnie w tym dniu obchodzi swoje międzynarodowe święto.
Przedszkolaki z Oddziału Przedszkolnego w Szkole Podstawowej im. G. Taszyckiego w Chruszczobrodzie świętowały wielką światową akcję – International Dot Day . 18 września br. wychowawca Karolina Gawlikowska i bibliotekarz Filii Bibliotecznej nr 3 Bogusława Serzysko przygotowały dla nich szereg zadań, w których motywem przewodnim były kropki. Pojawiły się one na noskach, ubraniach, w pracach i czytanej bajce.
Pozytywne zamieszanie wokół małego punkciku niejako sprowokował Peter Reynolds, pisząc książkę pt. „Kropka”. Zawarł w niej historię kropki, która zmieniła życie małej Vashti lub jak kto woli, opowieść o Vashti, która dzięki małej kropeczce zaczęła wierzyć w siebie. Przedszkolaki poznały dziewczynkę siedzącą przed pustą kartką, uparcie twierdzącą, że nie umie rysować, którą jej nauczycielka prosi, aby postawiła na karcie choć jedną kropkę. Zirytowana Vashti spełnia ze złością prośbę swojej pani, myśląc, że ta się z niej naśmiewa, jednak podczas następnej lekcji plastyki spotyka ją ogromne zaskoczenie. Jej praca wisi w złotej ramie przy biurku nauczycielki. Vashti dochodzi do wniosku, że potrafi namalować ładniejsze kropki i chętnie to udowodni. Tak rozpoczyna przygodę ze wszystkimi barwami tęczy, zaczynając od maleńkich kropeczek, aby w końcu tworzyć kropkowe dzieła ogromnych rozmiarów. W ten sposób Vashti odkrywa w sobie talent, a przy okazji tworzy wystawę odnoszącą spektakularny sukces…
Bajka pomogła wyjaśnić dzieciom czym jest wiara w siebie i dlaczego nie wolno mówić: „Nie umiem” jeszcze zanim się czegoś spróbuje. Dzięki niej z odwagą i optymizmem podchodziły one do kolejnych zadań, przekonując się, że mogą się świetnie bawić i beztrosko stawać do kolejnych wyzwań, bez większego lęku o ich powodzenie. Z uśmiechami na twarzach rozwiązywały przygotowane zagadki, wskazując mnóstwo rzeczy kojarzących się z kropką, rzucając do celu, szukając kropek ukrytych w ich sali i tworząc biedronki, odkrywając przy tym swoje talenty, mocne strony i budując w sobie przekonanie, że nie ma przeszkód nie do pokonania, jeśli wierzymy w siebie.
Nadesłała: Bogusława Serzysko