[Relacja] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RACIBORZU

Napisz sobie wyrok – Międzynarodowy Dzień Mediacji z sądem i raciborską biblioteką

SPOTKANIETania, poufna, szybka, dobrowolna, z udziałem bezstronnego mediatora, mniej stresująca i mnie formalna – taka jest właśnie mediacja, czyli pozasądowa metoda rozwiązywania sporów. O tym, że warto z niej skorzystać przekonywali wczoraj w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Raciborzu Prezes Sądu Rejonowego w Raciborzu Marzena Korzonek oraz kurator sądowy i mediator Patryk Kujan.

Data spotkania została wybrana nieprzypadkowo, bowiem właśnie na 18 października przypada Międzynarodowy Dzień Mediacji. W ramach wykładu „Poznaj mediację- pozasądową metodę rozwiązywania sporów” uczestnicy dowiedzieli się m.in. czym jest mediacja i kim jest mediator? Na czym polega mediacja? Kto może z niej skorzystać? Ile kosztuje oraz gdzie znaleźć mediatora? Prowadząca Marzena Korzonek przekonywała, że nie każdy spór musi kończyć się długim i kosztownym postępowaniem w sądzie a tańszym i szybszym sposobem rozwiązywania sporów jest mediacja! Przypomniała również o sprawach priorytetowych a mianowicie, że ugoda zawarta przed mediatorem po jej zatwierdzeniu przez sąd podlega wykonaniu tak jak orzeczenie sądu oraz o tym, że sąd tylko rozstrzyga spór, ale nie rozwiązuje problemu.

SPOTKANIE

Drugi z prelegentów mediator Patryk Kujan omówił temat „od kuchni”, pokazując krok po kroku sam przebieg mediacji oraz zdradzając ciekawe techniki mediacyjne. Licznie zgromadzona publiczność była ciekawa kto może zostać mediatorem, ile mediator prowadzi spraw miesięcznie i jak wygląda kwestia respektowania poufności spotkań.

Na koniec organizatorzy wykładu – Sąd Rejonowy w Raciborzu oraz Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu zapewniły uczestników o kontynuacji współpracy i chęci podejmowania podobnych działań w przyszłości.

Nadesłała: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu