[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W JAWORZNIE

Debata oksfordzka

spotkanieW poniedziałek, 22 października br., w bibliotecznej Galerii ExLibris, odbyła się debata oksfordzka, zainicjowana w związku z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Współorganizatorami wydarzenia byli: Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Muzeum Miasta Jaworzna oraz Krakowskie Stowarzyszenie Mówców. W debacie zmierzyły się ze sobą dwie drużyny – uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Jaworznie (opiekun Paweł Kuzia) stanęli przeciwko podopiecznym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie (opiekun Mirosława Rachwalik).

W jury zasiedli: Pani Maria Leś-Runicka – badaczka dziejów naszego miasta i regionu, Pan Adrian Rams – pracownik Muzeum Miasta Jaworzna, Pani Magdalena Duber z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w Katowicach oraz Pan Paweł Nowak – prezes Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców.

Tematem dysputy była rola Józefa Piłsudskiego w odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Spotkanie prowadziła pani Weronika Ludomirska, występująca w charakterze Marszałka. Czteroosobowe składy uczniowskie broniły na merytoryczne argumenty swoich stanowisk. Pojedynek zakończył się wygraną uczniów z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie. Uczestnicy mieli również możliwość wysłuchania wykładu, który wygłosił Pan Michał Miwa-Młot z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w Katowicach.

Debatantom gratulujemy odwagi i dojrzałości argumentacji oraz kultury dyskusji.

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom i instytucjom, które aktywnie przyczyniły się do organizacji wydarzenia.

Nadesłała: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie