[Relacja] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W ZAWIERCIU

Tajemnice przeszłości

spotkaniePo letniej przerwie wracamy do cyklu historycznych wykładów dra n. hum. Marcina Janeczka. Motywem przewodnim tego cyklu, pod hasłem „Tajemnice przeszłości”, będzie zimna wojna. 17 października odbyło się pierwsze spotkanie z tego cyklu w wieży Pałacyku Szymańskiego Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Zawierciu, a tematem przewodnim był zamach na amerykańskiego prezydenta Johna Fitzgeralda Kennedy’ego.

Kulisy zamachu, który miał miejsce 22 listopada 1963 roku, stanowią jedną z największych zagadek XX wieku. Według oficjalnych ustaleń, zamachu dokonał Lee Harvey Oswald, który miał działać sam. Bardziej wnikliwa analiza tej sprawy wskazuje jednak na szereg niejasności i prowokuje do kolejnych pytań, na które nie znaleziono dotąd satysfakcjonujących odpowiedzi.

spotkanie

Najprawdopodobniej zabójca nie działał sam, a znaleziona przy nim broń była zbyt słabej jakości, by za jej pomocą mógł on dokonać zamachu, do tego z dużej odległości, z 5. piętra budynku składnicy książek, gdzie pracował. Sam Oswald zginął dwa dni po zamachu na prezydenta, z rąk gangstera Jacka Ruby’ego (Jacoba Leona Rubensteina). Rubenstein natomiast zmarł kilka lat później w więzieniu, oficjalnie z powodu zatoru płucnego, choć okoliczności tej śmierci również nastręczają wątpliwości.

Przez następne pięć lat ginęły również kolejne osoby (niejednokrotnie w dziwnych okolicznościach), które miały cokolwiek wspólnego z prezydentem Kennedy’m lub były świadkami zamachu.
O organizację zamachu podejrzewano radziecki lub kubański wywiad, mafię lub administrację JFK, która zazdrościła prezydentowi jego osiągnięć (między innymi porozumienie ze Związkiem Radzieckim i postępy w wyścigu kosmicznym). Podejrzewa się, że w zamachu brały udział co najmniej 3-4 osoby. Wątpliwości budzą też okoliczności powołania następcy Kennedy’ego, Lyndona B. Johnsona, który został zaprzysiężony w dniu zamachu, zaś jego nominacja nastąpiła jeszcze przed informacją o śmierci Kennedy’ego, w czasie, gdy ranny prezydent przebywał w szpitalu.

Wykładowi towarzyszył pokaz filmu animowanego, obrazującego ustalony przebieg tamtych wydarzeń, oraz analiza zarejestrowanego materiału filmowego, pokazującego moment zamachu.

Nadesłała: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Zawierciu