[Relacja] KSIĄŻNICA BESKIDZKA W BIELSKU-BIAŁEJ

Warsztaty dla bibliotekarzy

logoW Książnicy Beskidzkiej w ramach programu Partnerstwo dla książki, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, projekt „Biblio o’clock czyli czas na szkolenia”, odbyło się kolejne szkolenie dla bibliotekarzy – „LEGO Storytelling w bibliotece publicznej – warsztaty innowacyjnych metod pracy”. Uczestniczyli w nim pracownicy Książnicy Beskidzkiej oraz bibliotek z terenu powiatu bielskiego.

Storytelling, czyli opowiadanie historii, od wieków jest dla ludzi naturalnym sposobem przekazywania informacji, budowania relacji i wymiany doświadczeń. W dzisiejszych czasach wykorzystywany jest jako forma edukacji, wychowania i terapii, ale także doskonale sprawdza się jako  forma rozrywki, realizacji pasji, spędzania wolnego czasu bądź grywalizacji tak chętnie podejmowanej przez dzieci, młodzież i dorosłych.

Metoda LEGO Storytelling pozwala uczestnikom zajęć  na kreowanie własnej rzeczywistości i fabuły przy wykorzystaniu figurek, rekwizytów   i elementów scenografii budowanych z klocków LEGO (lub innych typów klocków), książeczek, np. obrazkowych, czasopism oraz różnych materiałów plastycznych itp.

spotkanie

Uczestnicy szkolenia poznali najważniejsze zalety storytellingu, takie jak nauka przez działanie (opowiadanie często wspomagane  innymi formami aktywności: rysowanie, konstruowanie, tworzenie komiksów, elementów scenografii), rozwijanie wyobraźni, kreatywności i umiejętności twórczego rozwiązywania problemów czy budowanie wzajemnych relacji i integracja.

warsztaty

Warsztaty przebiegały w radosnej atmosferze, a uczestniczący w nich bibliotekarze wrócili na moment do czasów dzieciństwa, kiedy z podobnym zapałem tworzyli swoje „LEGO-klockowe” światy.

Nadesłała: Książnica Beskidzka