Poezja niepodległościowa i konkurs „Twórca i jego dzieło”
„Twórca i jego dzieło” to konkurs wiedzy adresowany do uczniów szkół podstawowych oraz młodzieży gimnazjalnej z terenu Będzina. Organizowany od trzech lat konkurs objęty jest patronatem honorowym Prezydenta Miasta Będzina. Jego celem jest promocja wśród dzieci i młodzieży czytelnictwa, wzbogacenie ich wiedzy o życiu i działalności artystów i twórców kultury oraz rozwijanie kreatywności i samodzielności.
Tegoroczna edycja konkursu inspirowana 100. rocznicą odzyskania niepodległości dedykowana jest poezji niepodległościowej, która silnie akcentowała nadzieje Polaków na odrodzenie wolnej ojczyzny, często podkreślając potrzebę ofiarności i poświęcenia. Wrażliwość poetów ukazująca niebywałą tęsknotę za niepodległą Polską podtrzymywała na duchu kolejne pokolenia młodych Polaków, by teraz pielęgnować w nas jedną z wartości jaką jest miłość do Ojczyzny.
Konkurs „Twórca i jego dzieło” obejmuje trzy obszary działań: teorię (wiedza o życiu i twórczości wybranych poetów oraz znajomość wskazanych wierszy), kreację w formie teatru ilustracji (Kamishibai i internetowy mem) oraz prezentacji wiersza w formie recytacji lub w przypadku starszej młodzieży napisania opowiadania.
Szkoły mogą zgłaszać do konkursu trzyosobowe drużyny. Termin zgłoszeń upływa
w czwartek 15.11.2018 r. Działania konkursowe połączone z finałem odbędą się 28 i 29 listopada 2018 r. o godzinie 9.00 w Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego w Będzinie. Więcej informacji o konkursie można uzyskać w oddziale dla dzieci i młodzieży będzińskiej książnicy pod nr tel. (32) 267-41-65 lub wysyłając maila
z zapytaniem pod adres dziecieca@biblioteka.bedzin.pl. Regulamin dostępny jest na stronie www.biblioteka.bedzin.pl
Organizatorem konkursu jest Wydział Oświaty Urzędu Miejskiego w Będzinie oraz Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego w Będzinie. Współorganizatorami jest Gimnazjum nr 3 im. Henryka Sienkiewicza w Będzinie oraz Stowarzyszenie Filary Kultury.
Z przesłaniem poetki i noblistki, Wisławy Szymborskiej, zawartym w wierszu
„Gawęda o miłości ziemi ojczystej”
Ziemio ojczysta, ziemio jasna,
nie będę powalonym drzewem.
Codziennie mocniej w ciebie wrastam
radością, smutkiem, dumą, gniewem.
Nie będę jak zerwana nić.
Odrzucam pustobrzmiące słowa.
Można nie kochać cię – i żyć,
ale nie można owocować
zapraszamy w imieniu wszystkich organizatorów do udziału w konkursie i wspólnego upamiętnienia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.